Alkmaar: Zaczął się montaż wielkiej kratownicy

źródło: AZ.nl; autor: michał

Alkmaar: Zaczął się montaż wielkiej kratownicy Tylko ten jeden element nowego dachu AFAS Stadionu będzie ważył 2,4 tys. ton! W czwartek przyjechał pierwszy segment kratownicy, która po złożeniu będzie mieć 170 metrów długości.

Reklama

W holenderskim Alkmaar nie ustają prace nad nowym zadaszeniem AFAS Stadionu, wymuszone katastrofą sprzed prawie roku. Zdemontowano prawie całość starego przekrycia, trwa usuwanie ostatniego fragmentu daszku nad lożami VIP zachodniej trybuny.

Z kolei na przedpolu wspomnianej trybunie stoją już tymczasowe niebieskie podpory, na których montowana będzie główna kratownica nowego dachu. Wygięta w łuk konstrukcja ma osiągnąć wysokość aż 17 metrów i rozpiętość 170 metrów. Jej całkowity ciężar wyniesie aż 2,4 tys. ton, przez co proces podnoszenia ponad trybunę zapowiada się fascynująco dla obserwatorów, a wyzywająco dla inżynierów.

AFAS Stadion© AZ Alkmaar

AFAS Stadion© AZ Alkmaar

W czwartek specjalnym transportem przyjechał pierwszy fragment malowanej na biało kratownicy, która zamocowana zostanie w narożnikach stadionu. By udźwignąć jej ciężar, konieczne jest rozmontowanie części pomieszczeń i ustawienie na silnym fundamencie podpór.

Na razie burzone są pomieszczenia w północnym narożu, później prace przejdą na południe. Z kolei fundamenty pod konstrukcję nowego dachu powstają za wschodnią trybuną – od strony, gdzie doszło do wypadku w sierpniu 2019.

AFAS Stadion© AZ Alkmaar

Co ciekawe, zdemontowane zostały ostatnie rzędy trybun za bramkami, by osiągnąć jednolitą ich wysokość. Operacja była łatwa, ponieważ od początku istniały na dodatkowej konstrukcji, nie tej głównej. Do nich dobudowanych zostanie jeszcze kilka rzędów na całym obwodzie (południe-wschód-północ), by trybuny osiągnęły wysokość 32 rzędów we wszystkich sektorach. To pozwoli podnieść pojemność o 2,5, może nawet 3 tys. miejsc – zależnie od konfiguracji oraz uzgodnień w sprawie miejsc parkingowych.

AFAS Stadion© AZ Alkmaar

Wreszcie, na zajmowanej przez fanatyków południowej trybunie AZ Alkmaar zainstalował dwa pierwsze sektory z bezpiecznymi miejscami stojącymi, czyli krzesełkami wbudowanymi w barierki. Wg informacji producenta na stadion trafiło ok. 1100, z czego 924 są już zainstalowane. Alkmaar staje się więc drugim po Ajaksie Amsterdam klubem, który w trakcie pandemii koronawirusa instaluje miejsca stojące.

AFAS Stadion© AZ Alkmaar

Reklama