Nowy projekt: Nowe wzgórze mistrzów w Londynie

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Nowe wzgórze mistrzów w Londynie Zwykle nie piszemy o tak skromnych projektach, ale rzadko się zdarza, by historyczny, 127-letni klub budował stadion na kolejnych 125 lat. Tak jest właśnie z londyńskim Dulwich Hamlet.

Reklama

Dulwich Hamlet FCNigdy dotąd nie pisaliśmy o tym londyńskim klubie i czas to zmienić. „The Hamlet” co prawda są amatorskim szóstoligowcem, ale dumnym, wychowującym pokolenia młodych piłkarzy od końca XIX wieku.

W tym tygodniu, po wielu miesiącach proceduralnej walki, udało się osiągnąć moment, który może być kluczowy w historii drużyny z południowego Londynu. Jest zgoda na całkowitą przebudowę stadionu. Co prawda może jeszcze zostać zaskarżona, ale dokumentację zmieniano od pierwszej wersji z 2019 roku bardzo znacząco, więc wszystkie wymogi prawne powinny być spełnione.

Dulwich Hamlet FC - Champion Hill

Dulwich Hamlet FC - Champion Hill© Dulwich Hamlet FC

Nowy stadion Dulwich Hamlet ma powstać niemal dokładnie w miejscu otwartego w 1912 Champion Hill. „Niemal” robi jednak sporą różnicę, ponieważ większość terenu z historycznym obiektem zostanie oddana deweloperowi Meadow Residential, który w miejscu boiska i trybuny postawi aż 6 bloków (219 mieszkań).

Dulwich Hamlet FC - Champion Hill© Dulwich Hamlet FC

W zamian za możliwość budowy deweloper sfinansuje budowę nowej trybuny głównej oraz boiska z niewielką ilością miejsca dla fanów stojących wokół. To oni będą stanowić lwią większość z widowni sięgającej 4 tysięcy. Trybuna, która pomieści na miejscach siedzących 659 widzów (w tym 55 na skromnym górnym tarasie), ma oferować zaplecze sportowe i komercyjne, dzięki któremu Dulwich Hamlet będzie bezpiecznie funkcjonować na amatorskim poziomie.

Dulwich Hamlet FC - Champion Hill© Dulwich Hamlet FC

Ciekawa w przypadku stadionu jest jego sytuacja prawna. Tylko trybuna będzie własnością klubu piłkarskiego, bowiem boisko to część publicznych terenów zielonych. Te z kolei w Londynie są chronione i Dulwich Hamlet otrzymało 125-letnią dzierżawę boiska pod warunkiem, że będzie ono udostępniane lokalnym uczniom bez żadnych opłat.

Nic więc dziwnego, że jedynym rozsądnym wyjściem okazała się nawierzchnia syntetyczna, która pozwoli znieść codzienne obłożenie. Zresztą, już dziś to boisko jest syntetyczne, teraz jego jakość ma się podnieść.

Dulwich Hamlet FC - Champion Hill© Dulwich Hamlet FC

Reklama