Mińsk: Nowy stadion narodowy oficjalnie w budowie

źródło: własne [MK]

Mińsk: Nowy stadion narodowy oficjalnie w budowie W stolicy Białorusi już formalnie trwają prace budowlane nad nowym stadionem narodowym. Wykonawca otrzymał na jego postawienie 40 miesięcy, co oznacza ukończenie z końcem października 2023.

Reklama

Dokładnie od 30 czerwca nowy stadion narodowy Białorusi jest oficjalnie w budowie. Projekt jest więc realizowany od tygodnia, a to oznacza, że na placu trwa organizacja przestrzeni i jej oczyszczanie pod inwestycję. Przypomnijmy, że arena powstanie na południowym wschodzie Mińska, w bezpośrednim sąsiedztwie wielofunkcyjnego Stadionu Traktor.

Nacyjanalny Futbolny Stadion

Nacyjanalny Futbolny StadionPrzy okazji ceremonii poznaliśmy kolejne bardzo istotne szczegóły dotyczące realizacji projektu. Chiński wykonawca, IPPR International Engineering Corporation, otrzymał 40 miesięcy na realizację zadania. Tym samym kontrakt upłynie 30 października 2023 roku. Podczas ceremonii rozpoczęcia budowy padły jednak zapewnienia, że – z racji przyjaźni między narodami – pewnie uda się ukończyć stadion narodowy szybciej.

Jego koszt również został ujawniony i jest zaskakująco wysoki: 180 mln $ (ok. 715 mln zł). Biorąc pod uwagę pojemność w granicach 33 tys. widzów oznacza to cenę 5,5 tys. $ w przeliczeniu na krzesełko (21,6 tys. zł). To zupełnie inny pułap cenowy niż przyzwyczaili nas Chińczycy w przypadku tzw. „dyplomacji stadionowej”, którzy znani są z ekonomicznych inwestycji. Stadiony tej wielkości w Afryce Chiny budują za dwu- lub nawet trzykrotnie mniej.

Nacyjanalny Futbolny Stadion

Poza nowym narodowym stadionem Chińczycy zbudują w innej części Mińska pływalnię o olimpijskim standardzie. Jej wartość szacowana jest na 60 mln $, a realizację przewidziano w ciągu 36 miesięcy.

Nacyjanalny Futbolny Stadion

Reklama