Łódź: Stadion ŁKS na pół roku przed terminem

źródło: własne [MK]

Łódź: Stadion ŁKS na pół roku przed terminem Rok po rozpoczęciu prac główny wykonawca potwierdził, że zamierza dostarczyć cały nowy stadion do jesieni 2021, a nie – jak przewiduje umowa – do wiosny 2022.

Reklama

Wczoraj przy al. Unii Lubelskiej w Łodzi odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Hanna Zdanowska i prezes Mirbudu Jerzy Mirgos potwierdzili planowany wcześniejszego oddania do użytku trzech nowych trybun stadionu ŁKS.

Gdy 5 czerwca zeszłego roku Mirbud podpisywał swoją umowę, z ust prezesa Mirgosa padły słowa, że być może uda się przyspieszyć realizację „o pół roku, może o rok”. Rok był bardzo optymistyczny, ale deklaracji o półrocznym przyspieszeniu prezes wciąż się trzyma.

Termin ukończenia mamy wyznaczony na czerwiec 2022, ale już wcześniej obiecaliśmy, że postaramy się przyspieszyć realizację prac. Na dzisiaj nie wydarzyło się nic, co mogłoby zakłócić ten ambitny plan – powiedział wczoraj Mirgos.

Stadion Miejski ŁKS© ŁKS Łódź

Umowa daje Mirbudowi 36 miesięcy na realizację wszystkich zadań, a firma zamierza wyrobić się w 30. Późna jesień lub pierwsze dni zimy 2021 to aktualny cel. Ambitny plan będzie jednak oczekiwał od władz Łodzi przesunięć finansowych z 2021 i 2022 roku o co najmniej kilka miesięcy wcześniej.

Przypomnijmy, że na ten rok zapisano najskromniejsze środki, tylko 19,4 mln zł (podczas gdy na 2021-2022 przewidziano aż 104,1 mln zł). Tymczasem Mirbud już kończy zamawianie elementów konstrukcyjnych dla dwóch z trzech trybun – w produkcji są prawie wszystkie prefabrykaty żelbetowe, trwa zamawianie stalowego dachu. Jak powiedział Mirgos podczas konferencji, środki na 2020 rok już się kończą.

Mamy nadzieję, że miasto dokona przesunięć finansowych z następnego roku na obecny, gdyż te zaplanowane na 2020 zostaną wykorzystane w okresie najbliższego miesiąca lub dwóch. Gdyby jednak były z tym jakieś problemy, to i tak budowa nie będzie spowolniona – wyjaśnił szef Mirbudu.

Stadion Miejski ŁKS© UM Łódź

Reklama