Łódź: Stadion ŁKS rośnie bardzo szybko

źródło: własne [MK]

Łódź: Stadion ŁKS rośnie bardzo szybko To jeden z najbardziej widowiskowych elementów budowy. Układanie prefabrykowanych stopnic trybun daje efekty z dnia na dzień, nawet jeśli zatrudnienie na budowie nie jest wielkie.

Reklama

W tej chwili na placu budowy przy al. Unii Lubelskiej pracuje codziennie 70-80 osób. Nie jest to liczba wielka, biorąc pod uwagę, że mówimy o inwestycji wartej 129 mln zł. Jednak trzeba pamiętać, że obecnie roboty trwają głównie na dwóch z trzech trybun, podczas gdy strona północna jest jedynie przygotowana do właściwych prac budowlanych.

Dlatego liczba pracowników na placu budowy jest zupełnie odpowiednia, by postępy były widoczne codziennie – dosłownie. Kończy się montaż prefabrykatów trybun na ułożonych już ryglach zębatych. Dotąd zamontowano stopnice trybun aż do wysokości przyszłych womitoriów, czyli wejść na trybunę. Do końca roku z głównej trybuny nie będzie już widać dworca Łódź Kaliska.

Stadion Miejski ŁKS© ŁKS Łódź

Obecnie trybuny rosną w bardzo widocznym tempie. W czerwcu rozpoczną się mniej dostrzegalne prace murowe na zapleczu widowni. W tej chwili jedyną ukończoną kondygnacją jest parter. To tutaj znajdą się sklep klubowy, biura i muzeum ŁKS-u (pod trybuną południową), a także restauracja i inne funkcje komercyjne (trybuna wschodnia).

W okolicach września lub października znów zaczną się widowiskowe elementy, ponieważ nad trybunami zacznie rosnąć stalowa konstrukcja pod przyszły dach. Wtedy też powinny ruszyć roboty za północną bramką. Zgodnie z umową na uzyskanie pozwolenia na budowę ostatniej trybuny Mirbud ma czas do początku sierpnia.

Stadion Miejski ŁKS© ŁKS Łódź

Nowe pozwolenie jest konieczne w związku ze zmianą wizji dla północnej trybuny. Przypomnijmy, że jeszcze przed ogłoszeniem przetargu miasto zaplanowało zmianę funkcji dla tej trybuny. Od strony widowni nie zmieni się nic, jednak w podtrybuniu mają powstać trzy kondygnacje biurowe, które dadzą stadionowi 3100 m2 powierzchni użytkowej pod wynajem komercyjny.

Jak potwierdzali w maju parokrotnie wykonawca i inwestor, inwestycja przebiega zgodnie z planem. Nie ma dziś opóźnień ani w dostawach materiałów, ani na placu budowy. W tym roku na budowę trzech nowych trybun przewidziano 19,4 mln zł. Zdecydowanie najwięcej elementów ma być rozliczonych w 2021 roku. Na lata 2021-22 Łódź ma zapisane kwoty 104,14 mln zł. Oficjalny termin ukończenia prac to początek czerwca 2022, ale Mirbud sygnalizował parokrotnie, że chce dostarczyć całość stadionu szybciej.

Stadion Miejski ŁKS© ŁKS Łódź

Reklama