Holandia: AZ Alkmaar pokazuje nowy dach

źródło: własne [MK]; autor: michał

Holandia: AZ Alkmaar pokazuje nowy dach 9 miesięcy temu o mały włos nie doszło do tragedii. Dziś jest wizja nie tylko budowy lepszego dachu, ale i rozbudowy trybun. AZ Alkmaar podpisało umowę z firmą BAM na ponowne zadaszenie stadionu.

Reklama

Dziś AZ Alkmaar opublikował informację o podpisaniu umowy z BAM Bouw en Techniek. Właśnie ta firma – do spółki z dostawcą stali ASK Romein – dostarczy nowy dach nad AFAS Stadionem. Projektantem konstrukcji jest niezmiennie firma Zwarta en Jansma, która odpowiadała za projekt całego stadionu, w tym wadliwy poprzedni dach.

Wraz z informacją AZ zaprezentował wizualizacje, które pokazują znacznie solidniejszą, bardziej materiałochłonną wersję dachu. Nad główną trybuną utrzyma go efektowny łuk, zaś nad trzema pozostałymi za ochronę widzów przed ponownym zawaleniem dachu odpowiadać będzie 20 solidnych dźwigarów z odciągami poza bryłą obiektu.

AFAS Stadion© AZ Alkmaar

Nowy dach będzie sięgał o 4 metry głębiej od poprzedniego, dzięki czemu ma lepiej chronić widzów przed złą pogodą. Z krajobrazu miasta znikną maszty oświetleniowe, bowiem nowy system lamp LED zostanie zainstalowany na krawędzi zadaszenia.

Jak pokazują wizualizacje, trybuny otrzymają wyrównaną wysokość (aktualnie narożniki są niższe od reszty sektorów), co oznacza wzrost pojemności stadionu. AZ Alkmaar nie podał jednak szczegółów na temat tej zmiany, kolejne informacje mają być wypuszczane stopniowo. Podobnie, na wizualizacjach nie pokazano planu dobudowy nowych pierwszych rzędów bliżej boiska, jednak klub informował już, że są one w planie.

AFAS Stadion© AZ Alkmaar

Prace przygotowawcze są już prowadzone. Ponieważ w Holandii do września obowiązuje zakaz organizacji meczów, stadion może być poddany pracom budowlanym bez obaw. A kiedy futbol powróci na niderlandzkie boiska, plan zakłada możliwość jednoczesnej budowy i organizacji meczów.

Przypomnijmy, że dach nad wschodnią trybuną AFAS Stadionu w Alkmaar zawalił się 10 sierpnia 2019 roku. Dochodzenie ustaliło, że przyczyną był nacisk wiatru od góry i konstrukcja, która nie uwzględniała tak dużego obciążenia. Niemal cały dach został zdemontowany ze stadionu do grudnia zeszłego roku, umożliwiając drużynie powrót.

AFAS Stadion© AZ Alkmaar

Reklama