Holandia: Oto plany AZ Alkmaar po katastrofie budowlanej

źródło: własne [MK]

Holandia: Oto plany AZ Alkmaar po katastrofie budowlanej Choć wizualizacja nie jest ostateczna, stoi za nią dość szczegółowa koncepcja przyszłości dla AFAS Stadionu. Pojawi się nie tylko zupełnie nowy dach, ale być może nawet 5 tysięcy nowych krzesełek – bez ingerencji w obecny układ trybun.

Reklama

Dopiero w połowie grudnia władze miejskie wydały pozytywną opinię w sprawie bezpieczeństwa na AFAS Stadionie w Alkmaar. Certyfikat obowiązuje do końca obecnego sezonu. Latem 2020 ma nastąpić montaż zupełnie nowej konstrukcji dachu, który zastąpi ten zawalony latem (i częściowo zdemontowany jesienią).

AFAS StadionPodczas styczniowego przyjęcia noworocznego AZ Alkmaar zaprezentowali wstępną wizję tego, jak stadion może wyglądać w przyszłości. To jeszcze z pewnością nie ostateczny plan, ale daje obraz tego, co ma się stać w tym roku i kolejnych latach.

Nowe rzędy z przodu, nowe rzędy z tyłu

Nowy dach będzie opierał się na konstrukcji postawionej wokół obecnych trybun (z wyjątkiem zachodniej), ale będzie miał znacznie większy rozmiar od dotychczasowego, tak pod względem powierzchni, jak i masy. Wewnętrzna część ma być przezroczysta, by umożliwić odpowiedni wzrost murawy.

Nowy dach ma otrzymać jednolitą wysokość (stary był falowany i nachylony do wewnątrz), co samo w sobie umożliwi powiększenie stadionu. Dziś trybuny w narożnikach i za bramkami są niższe od wschodniej trybuny o 1-7 rzędów krzesełek, dlatego co najmniej tyle będzie można dodać za istniejącymi już trybunami.

Taki jest plan w fazie pierwszej, która ma być wykonana latem tego roku. Choć pieniądze na inwestycję są, to czasu na więcej prac w tym roku nie wystarczy. Dlatego kolejne zmiany przyjdą latem 2021. Wtedy zachodnia i wschodnia trybuna mają otrzymać dodatkowe rzędy już nie z tyłu, ale z przodu – bliżej boiska. Wraz z tą zmianą mogą pojawić się miejsca stojące.

Trzecia faza – na razie bez finansowania – oznacza taką samą zmianę na trybunach za bramkami, przybliżając kolejnych widzów do boiska. Tym samym, bez ingerowania w dotychczasową konstrukcję trybun, udałoby się dodać od 2,5 do 5 tys. miejsc. Na tyle pozwoli dostępna ilość miejsca, ale jest jeszcze jeden wymóg do spełnienia.

AFAS Stadion

Trzeba powiększyć parking

Jeśli AZ chce powiększyć swój stadion, musi zaoferować więcej miejsc do parkowania. Dziś, zgodnie z regulacjami miejskimi, klub musi zaoferować 0,22 miejsca parkingowego na każdego widza (czyli 1 miejsce na ponad czterech widzów). Dlatego chęć podniesienia pojemności o 5 tys. miejsc oznacza konieczność dodania 1100 miejsc.

Jednak w 2007 roku miasto dopuszczało możliwość obniżenia wymogów dotyczących liczby miejsc postojowych, gdyby stadion był większy (dla pojemności 40 tys. miejsc przyjęto 0,18), a to oznaczałoby o 200 nowych miejsc parkingowych mniej. AZ apelowało o obniżenie wymogu jeszcze niżej, do 0,11 miejsc parkingowych na widza. Dalsze dyskusje między samorządem z klubem piłkarskim mają być prowadzone w tym temacie.

Co jeszcze może się zmienić?

Choć nie zostało to szczegółowo przedstawione publicznie, to można oczekiwać również innych zmian na AFAS Stadionie. Powiększenie o 5 tys. miejsc wymaga przecież dodatkowych toalet i cateringu. A że dodanie rzędów przy boisku odetnie obecne drogi dojścia, trzeba zupełnie przeorganizować ruch pieszy na stadionie. Rozważana jest więc nowa uniesiona promenada (na poziomie 2. piętra) wokół trzech niższych trybun.

Wreszcie, jest również potencjał rozbudowy na zachodzie. Jeszcze przed letnim wypadkiem AZ Alkmaar ogłosił plan dodania 4 nowych lóż biznesowych, ponieważ zapotrzebowanie przekracza możliwości stadionu. A ponieważ dach nad nową trybuną też wymaga zmiany, klub może dodać nowe pomieszczenia powyżej obecnych lóż.

AFAS Stadion© Tilemahos Efthimiadis (cc: by-sa)

Reklama