Niemcy: Budowa w Karlsruhe zgodnie z planem

źródło: własne [MK]

Niemcy: Budowa w Karlsruhe zgodnie z planem Pandemia pandemią, ale porządek na budowie jest i prace mają zakończyć się terminowo. W Karlsruhe pierwsza trybuna nowego stadionu ma być oddana we wrześniu, dopiero następne fazy mogą być pod znakiem zapytania.

Reklama

Jak potwierdziło miasto Karlsruhe, prace na budowie wschodniej trybuny nowego Wildparkstadionu przebiegają obecnie planowo. Obiekt ma już wykonaną prawie połowę konstrukcji górnego poziomu widowni (dolny powstał już na początku marca), a prefabrykacja elementów sprawia, że postępy widoczne są niemal z dnia na dzień.

Wildparkstadion© Stadt Karlsruhe

Aktualnie trwa montaż żelbetowych rygli zębatych, z których najdłuższy ma 29 metrów i waży 42 tony. W sumie na stadionie będzie ich 74. Po ukończeniu stanu surowego trybuny firma BAM Sports ma przystąpić do montażu dachu. W najwyższym punkcie wspierające go pylony osiągną wysokość 30 metrów, jednak decydujące o urodzie stadionu będą 22-metrowe kolumny o kształcie litery Y. Tych elementów również będzie po 74.

Opisujemy postępy jak gdyby nigdy nic, ponieważ wykonawca zapewnia, że prace nie są spowolnione przez trwającą na świecie pandemię koronawirusa. Brygady podzielono na mniejsze, panuje wzmożony rygor sanitarny, możliwie wiele prac i rozmów prowadzonych jest zdalnie, ale na razie inwestycja nie ucierpiała pod względem terminowości.

Zgodnie z umową pierwsza trybuna nowego stadionu ma być oddana do użytku już we wrześniu tego roku. Później ekipy budowlane mają przenieść się na południe i zachód obiektu, ale o tych krokach jeszcze za wcześnie mówić. Z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną trudno dziś z całą pewnością powiedzieć, że następne kroki będą podejmowane zgodnie z wyjściowymi założeniami. Jeśli tak, to stadion na 34 302 osoby będzie oddany do użytku w 2022 roku.

Wildparkstadion© agn Niederberghaus & Partners, BAM Sports

Reklama