Stambuł: Atatürk prawie gotowy na finał Ligi Mistrzów

źródło: własne [MK]; autor: michał

Stambuł: Atatürk prawie gotowy na finał Ligi Mistrzów Z końcem lutego mają zakończyć się prace modernizacyjne przed nadchodzącym finałem Ligi Mistrzów na narodowym stadionie Turcji. Pojemność się zmieni, komfort VIP-ów też, ale odległość od boiska – ani drgnie.

Reklama

Kończą się rozpoczęte jesienią 2019 prace modernizacyjne na Atatürk Olimpiyat Stadyumu. Największy stadion Turcji nie urósł, a względem swojej wyjściowej pojemności ponownie spadnie. Najpierw z 80 tysięcy opadła do 76 tys. miejsc w 2005 roku, a teraz liczba krzesełek to „tylko” 72 tysiące.

Powodem zmian jest powiększenie stref prasowej i hospitality, a szersze fotele dla zamożniejszych widzów oznaczają mniejszą liczbę miejsc. W sumie w lożach znajdzie się 1400 miejsc (pierwotnie było tylko 100), podczas gdy w nowej strefie VIP przewidziano miejsce dla 1000 osób.

Ataturk Olympiyat Stadi© TFF

Ataturk Olympiyat Stadi© TFF

Zupełnie od podstaw ułożono boisko i – co najbardziej widoczne – zapadła decyzja o usunięciu bieżni lekkoatletycznej, która i tak nie była używana. Nie ma jednak mowy o przysunięciu widzów do boiska, na to było za mało czasu. Tymczasem dolny poziom trybun znany jest z fatalnej widoczności podczas meczów piłkarskich, bowiem pierwszy rząd jest oddalony o co najmniej 30 metrów wzdłuż boiska i ponad 40 metrów za bramkami.

Wiele zmieniło się wewnątrz zachodniej trybuny. Powstały tu zupełnie nowe szatnie czy strefa pracy mediów, ale po prawdzie remont przeszło niemal całe podtrybunie. Zmienił się też system oświetlenia i nagłośnienia, a instalacja elektryczna jest w pełni zgodna z zapotrzebowaniem UEFA.

Ataturk Olympiyat Stadi© TFF

Ataturk Olympiyat Stadi© TFF

Finał Ligi Mistrzów odbędzie się na stadionie narodowym na zachodzie Stambułu 30 maja tego roku. Pierwszym dużym testem ma być finał Pucharu Turcji, który zaplanowano na 5 maja.

Tegoroczne zmiany to tylko doraźna korekcja na potrzeby jednej imprezy. Docelowo w Stambule ma powstać zupełnie nowy stadion, bazujący na lokalizacji tego istniejącego, ale już stricte piłkarski. Jego wstępną koncepcję przy okazji kandydatury do organizacji Euro 2024 stworzyła pracownia AFL Architects. Arena ma mieć ponad 92 tysiące miejsc i stać się pierwszym faktycznym stadionem narodowym (aktualnie reprezentacja gra rotacyjnie w różnych miastach).

Ataturk Olympiyat Stadi

Reklama