Nowy stadion: „A na dachu niech chodzą ludzie”

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy stadion: „A na dachu niech chodzą ludzie” Wygrana z wielkim Beşiktaşem na otwarcie, komplet publiczności i wzmianki o rozbudowie już w chwili otwarcia. Czego jeszcze można chcieć? Może ścieżek spacerowych na dachu? Właśnie to zaprojektowali i wdrożyli w Izmirze!

Reklama

Gursel Aksel StadyumuTo była wielka niedziela na zachodzie Izmiru. Nie w centrum, bo to tereny Altayu. Nie na północy, bo tam rządzi Karşıyaka. Ale w Konak barwy na ulicach były tylko żółte i czerwone, nawet samorząd wywieszał flagi nad ulicami. Tak świętowano wielkie otwarcie pierwszego z trzech nowych stadionów w Izmirze. W miniony weekend na podbój trzeciego miasta Turcji przyjechał ze Stambułu Beşiktaş, ale wyjechał na tarczy, przegrywając 1:2.

Dla gospodarzy to było prawdziwe święto skupione wokół wyjątkowego stadionu. Dzięki pomocy Buraka Büyükbayraktara oraz Melihsaha Özdemira możemy dziś pokazać Wam najnowszą perełkę tureckiej Süper Lig. Historia tego stadionu może i jest krótka, ale już ciekawa!

Na zachodnim skraju dzielnicy Konak, w Üçkuyular, jest miejsce uważane za duchowy dom przez kibiców Göztepe. Tu powstał w 1949 stadion położony 350 metrów od nabrzeża, który stanowił miejsce meczów lokalnego klubu. Z czasem jednak kompleks, z racji skrajnie ograniczonej powierzchni i prób ulokowania kilku różnych dyscyplin sportu, okazał się drastycznie niewystarczający dla organizowania meczów zawodowych.

Gursel Aksel Stadyumu

Ostatecznie w 2016 doszło do jego rozbiórki i wyboru wykonawcy dla następcy. I choć powstać miał zupełnie nowy stadion, to nie było mowy o zmianie nazwy. Patronem areny pozostał Gürsel Aksel, który w latach 1955-1972 rozegrał aż 390 meczów w barwach „Göz Göz”, otrzymując miano „wielkiego kapitana”.

Ponieważ całkowita powierzchnia inwestycji (w tym południowy plac, którego zabudować nie można) wynosił zaledwie 34,6 tys. m2, zapadła wyjątkowo rzadka w tej części świata decyzja, że boisko powstanie na wysokości ok. drugiego piętra, tj. 6,7 m. Pod nim znalazło się miejsce na punkty usługowe oraz parking podziemny dla aż 500 aut.

Gursel Aksel Stadyumu

Gursel Aksel Stadyumu© Selçuk Dursun (cc: by-sa)

Lokacja boiska, a także całej publicznej promenady dla kibiców, na wysokości 670 cm oznacza, że kibice wchodzą na trybuny z wysokości pierwszego rzędu. Później mają do pokonania schody do konkretnego z 27 rzędów. Jednopoziomowa widownia jest bardzo zwarta, dzięki czemu ma zapewnić dobrą atmosferę. Jedynie po zachodniej stronie układ się różni – aż 2 poziomy powierzchni hospitality pozwoliły stworzyć aż 41 lóż (zamiast 24 planowanych wyjściowo).

I choć stadion jest zupełnie nowy, to już mówi się o jego rozbudowie. Ale jak, skoro miejsca nie ma? Wystarczy zdemontować krzesełka za jedną z trybun, ponieważ turecka federacja piłkarska w tym miesiącu zezwoliła na wprowadzenie miejsc stojących na stadionach! Dzięki temu krokowi na stadion ma wejść aż o 5 tys. ludzi więcej! Na razie jednak nie ma potwierdzenia, czy dopiero co zamontowane siedziska będą odkręcane.

Gursel Aksel Stadyumu© Konak Belediyesi

Sam stadion powstał na wyjątkowo skromnej powierzchni 23,7 tys. m2, jednak od południowej strony dołączono do niego biura i dodatkowe powierzchnie użytkowe. By nie ograniczać ruchu pieszych na co dzień i w trakcie meczu, biura są uniesione na wysokość aż 10 metrów tworząc ciekawe, wielowarstwowe „podbrzusze” stadionu, wspólnie z przedpolem dające aż 6 tys. m2 powierzchni otwartej. Właśnie w tej części zaplanowano m.in. muzeum klubowe Göztepe i powierzchnie rekreacyjne.

Bryłę stadionu od biur odróżnia fasada. Biura są po prostu przeszklone, podczas gdy reszta stadionu pokryta jest pionowymi żaluzjami. To istotne o tyle, że dzięki żaluzjom słońce nie odbija się od przeszkleń zachodniej trybuny, dzięki czemu nie dokucza mieszkańcom bardzo zwartej zabudowy wokół stadionu. Na pozostałych trybunach za fasadą kryje się delikatna siatka, dzięki czemu widownia i podtrybunie są dobrze wentylowane.

Gursel Aksel Stadyumu© Melihsah Özdemir, SIS Pitches

Niezwykłą funkcją tego stadionu jest otwarty dla mieszkańców dach. Ponieważ zabudowa Konak jest historycznie wyjątkowo gęsta, a otwartych przestrzeni brakuje, na dachu powstała ścieżka widokowa o długości 650 metrów. Tu, z wysokości ok. 30m, można znaleźć się tuż ponad dachami kamienic i z dala od zgiełku ulicy. Dach ma w sumie powierzchnię 23,7 tys. m2, z czego 5,25 tys. m2 to dach szklany, niezbędny dla nasłonecznienia murawy.

Udało się nawet stworzyć zieleń na dachu dla lepszego samopoczucia odwiedzających, choć efekt jest daleki od wstępnych zamierzeń. Cóż, realia budżetowe i logistyczne. A propos budżetu, inwestycja w stadion Gürsela Aksela pochłonęła ok. 219 mln lir, czyli w chwili inauguracji na początku 2020 ok. 150 mln zł. Co rzadkie w Turcji, pomimo trudności inwestycji nie było ani przekroczenia budżetu, ani harmonogramu.

Reklama