Płock: Przetarg nieważny, kolejny rok „w plecy”

źródło: własne [MK]

Płock: Przetarg nieważny, kolejny rok „w plecy” Władze Płocka właśnie straciły rok przygotowań: przetarg na przetarg i budowę nowego stadionu został unieważniony. A od chwili ogłoszenia trwał właśnie tyle, prawie rok.

Reklama

Przywykliśmy już do tendencji, że przetargi na stadiony kończą się źle. To ostatnio norma, jednak zwykle przyczyną jest rozbieżność między posiadanymi środkami a oczekiwaniami oferentów. Tym razem, przynajmniej oficjalnie, jest inaczej.

Na swoich stronach płocki magistrat napisał w piątek, że przetarg na projekt i budowę stadionu został unieważniony z powodu niezgodności propozycji jedynego oferenta z programem funkcjonalno-użytkowym (PFU). W skrócie: zaproponowany stadion za bardzo odbiega od tego, czego oczekiwały władze Płocka.

Stadion Wisły Płock© UM Płock, Bończa Studio

Oczywiście finansowo również oferta firmy Mirbud również przekraczała oczekiwania Płocka. Miasto do wydania miało 98 mln zł, Mirbud chciał 166 milionów. Jeszcze w sierpniu pojawiła się informacja, że obie strony są blisko dogadania się w okolicach 130 mln zł, jednak do porozumienia ostatecznie nie doszło.

W tej chwili biegnie 10-dniowy termin, jaki Mirbud ma na złożenie ewentualnego odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Jeśli odwołania nie będzie i przetarg faktycznie zostanie unieważniony, kibiców Wisły Płock czeka kolejny okres wyczekiwania.

Co prawda miasto zapewnia, że nowy przetarg zostanie rozpisany niezwłocznie, ale Płock ustanawia rekordy w kwestii długości zamówienia. Pierwszy przetarg trwał od września zeszłego roku (!), choć miał zakończyć się po paru miesiącach. Postępowanie miało wiele błędów i wywoływało liczne pytania. Sama analiza złożonej oferty też zajęła wyjątkowo długo – prawie 3 miesiące!

Tym samym Płock właśnie stracił kolejny już rok na przetarg, z którego nie wynikło nic. A trzeba pamiętać, że koncepcja nowego stadionu jest gotowa już od 2016 roku. Do dziś miasto ma tylko wizualizacje, które zresztą muszą zostać zastąpione nowymi, gdy będzie już wykonawca projektu i budowy.

Reklama