Płock: Miasto ma 98 mln, Mirbud chce 166 mln

źródło: własne [MK]

Płock: Miasto ma 98 mln, Mirbud chce 166 mln Było pewne, że planowany wydatek 100 milionów nie wystarczy. Ale jedyny oferent w trwającym aż 9 miesięcy przetargu chce aż o 70% więcej pieniędzy niż przewidywał płocki magistrat. Pozostaje czekać na decyzję miasta.

Reklama

Wczoraj tuż po południu w Płocku doszło do otwarcia ofert na projekt i budowę nowego stadionu w Płocku. Ponieważ przetarg przedłużał się wielokrotnie, wydarzenie powinno przynieść ulgę. Stało się nieco inaczej. Niestety, z zaproszonych do udziału czterech firm tylko jedna postanowiła stanąć do przetargu. Jest nią skierniewicki Mirbud.

Po niedawnym podpisaniu umowy na stadion ŁKS-u Mirbud znów chce zbudować istotny obiekt piłkarski, ale barierą może okazać się cena. Wykonawca chce 166 477 376 zł (z czego 8,16 mln zł na część projektową), podczas gdy władze Płocka przewidziały budowę stadionu za 97 840 681 zł. Różnica wynosi prawie 70%, podczas gdy już przy 100-milionowym budżecie nie było pewne, skąd Płock weźmie na to środki.

W przetargu Płock wielokrotnie sygnalizował, że może szukać oszczędności przy realizacji poprzez rezygnację z niektórych elementów, więc być może szansa na obniżenie ceny jeszcze jest. Na razie jednak kluczowa będzie analiza złożonej przez Mirbud oferty. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, firma daje 72 miesiące gwarancji (najdłuższy z możliwych terminów), ma odpowiednie doświadczenie i partnerów do projektowania.

Ponieważ mówimy o postępowaniu w trybie „projektuj + buduj”, Mirbud musiał przedstawić własną koncepcję stadionu, z zaleceniem magistratu, by oprzeć się na wizji Bircza Studio sprzed paru lat.

Proponowany stadion jest na wskroś prosty: jednopoziomowe trybuny bryła na planie zaokrąglonego prostokąta, surowa konstrukcja z żelbetu. Tylko główna trybuna byłaby przeszklona, z czterema kondygnacjami nadziemnymi. Wyróżnik to fasada kryta lekkimi żaluzjami o różnym nachyleniu – na zachodzie poziome, na wschodzie pionowe, a za bramkami pochyłe, przechodzące z pionu w poziom i odwrotnie.

Ponieważ miasto i oferent nie udostępnili jeszcze wizualizacji w komplecie, poniżej prezentujemy jedynie zdjęcie autorstwa Michała Wiśniewskiego z PortalPlock.pl. Po kliknięciu na nie zostaniecie przeniesieni na stronę z większą ilością materiałów.

Wisła Płock

Reklama