Berlin: Jest nowe miejsce pod stadion Herthy

źródło: BZ-Berlin.de / MorgenPost.de / RBB24.de

Berlin: Jest nowe miejsce pod stadion Herthy Berliński klub upiera się, by budować przy Olympiastadionie, ale władze miasta zleciły analizę terenów w innej lokalizacji. Czy piłkarski stadion powstanie w miejscu międzynarodowego lotniska Tegel?

Reklama

Hertha nie ma najlepszego okresu – walka o budowę nowego stadionu obok Stadionu Olimpijskiego tkwi w martwym punkcie od miesięcy. Nie udało się odkupić mieszkań komunalnych w ramach działki, na której miałby stanąć obiekt. Teren nie jest już na sprzedaż, inwestycja nie może ruszyć.

Berliński senat naciska na klub piłkarski, by ten spojrzał przychylnym okiem na inne tereny. Zwłaszcza na trzy działki leżące w obrębie i jedną w bezpośredniej okolicy lotniska Tegel. Lotnisko wkrótce zostanie zamknięte i ma zostać przeobrażone w nową dzielnicę technologiczno-mieszkalną.

Senat zlecił nawet spółce Tegel Projekt GmbH analizę wykonalności dla stadionu w ramach planowanej rewitalizacji. Już dziś wiadomo, że upchnąć 50-tysięcznik w którejkolwiek z czterech lokalizacji będzie bardzo trudno.

Berlin stadion

Część terenów znajduje się na obszarze zielonym, a prawo nakazuje zrekompensować każdy zajęty fragment zieleni innym terenem zielonym. To może być fizycznie niemożliwe. Do tego teren lotniska zamieszkują chronione gatunki zwierząt, co zwiastuje kolejne komplikacje.

A dopiero dochodzimy do kluczowego argumentu Herthy przeciwko lotnisku: prawie nic tam nie dojeżdża. Dotrzeć można tylko linią autobusową, podczas gdy większość kibiców na Olympiastadion jeździ koleją i metrem. Autobusy na pewno nie udźwigną ruchu przy frekwencji ok. 50 tys. osób. Zarówno S-Bahn (kolej), jak i U-Bahn (metro) mogą zostać doprowadzone do tego terenu w teorii, ale rozbudowa żadnej z tych sieci w kierunku Tegel nie jest na razie planowana i na pewno nie wydarzy się do 2025, gdy arena ma być otwarta.

Jeśli jest możliwość budowy w Tegel, to jesteśmy otwarci na rozmowę. Ale zdecydowanie preferujemy naszą lokalizację, ponieważ 2 lata temu analizowaliśmy wiele obszarów w Berlinie, w tym Tegel – zwraca uwagę dyrektor sportowy Herthy Michael Preetz. Zapewnia jednak, że klub wstrzyma się z oceną do czasu ukończenia analiz dla czterech lokalizacji w Tegel.

Berlin stadion

Reklama