Szczecin: Niewybuchy na placu mozolnej rozbiórki

źródło: GK24.pl / własne [MK]

Szczecin: Niewybuchy na placu mozolnej rozbiórki We wtorek czasowo wstrzymano część prac rozbiórkowych, ponieważ na szczecińskim stadionie znaleziono elementy pocisków artyleryjskich. W środę zajmą się nimi saperzy.

Reklama

Dziś przed południem u podnóża zachodniego łuku na stadionie Pogoni Szczecin ekipa rozbiórkowa znalazła podejrzanie wyglądające elementy stalowe, przypominające rury. Wezwana na miejsce policja potwierdziła, że chodzi o fragmenty pocisków artyleryjskich.

Jednak szczeciński oddział saperów był już na innym wezwaniu w Chojnie i dlatego na stadion przyjedzie dopiero w środę z rana. Na miejscu saperzy mają ustalić, jak najlepiej zneutralizować potencjalnie niebezpieczne elementy.

Sprawa nie wpłynie na harmonogram prac, które są zresztą realizowane wyjątkowo wolno. Okazuje się, że Pogoń mogła była rozegrać cały sezon przy pełnym stadionie zamiast organizować pożegnanie na początku marca. Klub nie mógł jednak wiedzieć, że wykonawca rozbiórkę będzie prowadził tak wolno. Do dziś istnieje cały zachodni łuk, a dopiero na przełomie maja i czerwca znad południowej trybuny zniknął dach.

Stadion im. Floriana KrygieraZdjęcie z drugiej połowy maja. © UM Szczecin

W praktyce więc budowa trybun południowej i zachodniej jeszcze nie ruszyła, choć miała zacząć się w pierwszym kwartale 2019. Nie oznacza to, że inwestycja ma opóźnienia – daty w opisane w harmonogramie mają charakter formalny, a formalnie na obu trybunach „coś się dzieje”.

A że dzieje się niewiele, to jeszcze nie powód do zmartwień. Z akcentem na „jeszcze”. Jeśli jednak tempo szybko się nie poprawi, oddanie dwóch pierwszych trybun w zatwierdzonym terminie (lato 2020) będzie coraz mniej realne. Już teraz wykonawcy mają minimalnie ponad rok na dostarczenie trybuny południowej i zachodniej.

Równolegle z oddaniem południowej i zachodniej trybuny, w połowie przyszłego ma ruszyć rozbiórka na północy. Pogoń będzie więc mogła przenieść się na nowe sektory w rozgrywkach 2020/21, otrzymując 11 tysięcy zadaszonych krzesełek. To połowa z całego nowego stadionu, który ma być w pełni gotowy w pierwszym kwartale 2022.

Stadion im. Floriana KrygieraZdjęcie z końca maja. © UM Szczecin

Reklama