Włochy: Atalanta jutro zaczyna budowę

źródło: własne [MK]; autor: michał

Włochy: Atalanta jutro zaczyna budowę Kibice mają ostatnią okazję, by się pożegnać ze starym północnym łukiem Stadio Atleti Azzurri d'Italia. Od jutra zacznie znikać, a za trzy lata stadion zmieni się zupełnie nie do poznania.

Reklama

O nowym stadionie w Bergamo mówiło się od dobrych kilku dekad. Jednak dopiero przejęcie klubu przez Antonio Percassiego dało przełom. W 2017 klub odkupił stadion od miasta, by wkrótce później pokazać koncepcję jego przebudowy.

Dwie historyczne trybuny wzdłuż boiska muszą zachować zdobione fasady i dach, stąd nietypowa bryła nowego obiektu. Pomimo obostrzeń konserwatorskich udało się jednak i wczoraj kibice zostali wpuszczeni na północną trybunę, by się z nią pożegnać.

Gewiss Arena© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Dziś o 19:00 po raz ostatni wejdą na nią, by obejrzeć mecz (przeciwko Udinese). Już od jutra rozpocznie się rozbiórka. W pierwszych dniach efekty nie będą zbyt widoczne, mówimy o demontażu części ruchomych. Jednak w ciągu kilku miesięcy trybuna ma już stać i powinna być otwarta w trakcie sezonu 2019/20. Pochłonie ona 14 mln € (60 mln zł).

Gewiss Arena© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Jako druga przebudowywana będzie bliźniaczka po południowej stronie, a ostatnia gruntowną przebudowę przejdzie zabytkowa wschodnia trybuna. Łącznie koszt przebudowy szacuje się na 40 mln € (172 mln zł), co oznacza wzrost o 5 mln € względem wyjściowych szacunków. Całość inwestycji ma być finansowana prywatnie, w części ze sprzedaży nazwy, która po przebudowie ma brzmieć Gewiss Arena.

Gewiss Arena© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Na efektownym nowym stadionie znajdzie się 23 370 miejsc siedzących (niewielki spadek z szacowanych 24 tys.) oraz ok. 4 tys. m2 powierzchni komercyjnych. Nie jest to wymarzony scenariusz, ponieważ inwestor liczył na ponad 20 tys. m2, ale plany trzeba było zredukować.

Podzielona na trzy fazy inwestycja powinna zakończyć się w ciągu trzech lat, a więc w 2021 w Bergamo będzie można cieszyć oko kolejnym nowoczesnym stadionem. Choć nie ma on szans na goszczenie meczów Euro 2028 (Włochy są najpoważniejszym kandydatem), to jest dowodem na coraz szybsze zmiany we włoskiej infrastrukturze sportowej.

Gewiss Arena© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Reklama