Jerozolima: Ostatnia faza rozbudowy Teddy Stadium

źródło: Jerusalem Municipality; autor: michał

Jerozolima: Ostatnia faza rozbudowy Teddy Stadium Jest już elektrownia słoneczna, nowe nagłośnienie, teraz czas na ostatnią porcję dachu, lepsze loże i miejsca dla niepełnosprawnych. Choć nie będzie już najnowszy, Teddy Kollek wciąż ma ambicję być najlepszym stadionem w Izraelu.

Reklama

W Polsce znają go głównie fani Reprezentacji Polski czy Wisły Kraków, ale w Izraelu to prawdziwa świątynia sportu. Teddy Kollek Stadium był pierwszym tak nowoczesnym stadionem Izraela, ale od inauguracji w 1990 rzeczywistość sportowa zupełnie się zmieniła. By za nią nadążyć, w 2011 otwarto południową trybunę. Dzięki niej Teddy odzyskał miano największego ligowego obiektu w Izraelu.

Później, w 2017 roku, jako pierwszy w kraju stał się elektrownią słoneczną. Powstała na jego dachu połać paneli fotowoltaicznych pozostaje największą na całym Bliskim Wschodzie. Rocznie obiekt dostarcza 1,2 mln kWh czystej energii, umożliwiając zmniejszenie krajowej emisji o 700 ton gazów cieplarnianych rocznie.

Rok temu odnowiono z kolei tunel i zaplecze głównej trybuny, powstał nowy system nagłośnienia. Teraz przyszedł czas na realizację kolejnego zadania, zapowiadanego już dwa lata temu: dokończenia dachu nad ostatnią, południową trybuną. Na plac budowy dojeżdżają już stalowe prefabrykaty o łącznej masie 360 ton. Na powstałej z nich konstrukcji osadzonych będzie 4 tys. m2 poliwęglanu. Nie ma informacji, by i tu planowano instalację słoneczną.

Teddy Stadium© Ariel Municipal Company

Teddy Stadium© Ariel Municipal Company

To największa zmiana, warta ok. 14 mln szekli (14,5 mln zł), ale nie jedyna. W 2019 publiczny operator wyda jeszcze 5 milionów na inne usprawnienia. Po pierwsze, zupełnie nowy monitoring wizyjny z funkcją rozpoznawania twarzy. Po drugie, nowe miejsca dla niepełnosprawnych. Po trzecie, 8 lóż na zachodniej trybunie, a także kabina dla mediów i centrum dowodzenia.

W sumie inwestycje pochłoną więc ponad 20 mln zł. Będą finansowane wspólnie przez krajowy totalizator sportowy oraz miasto Jerozolima.

Teddy Stadium© GAB Architects

Teddy Stadium© GAB Architects

Teddy Stadium© GAB Architects

Reklama