Zurych: Mieszkańcy wybrali, chcą stadionu

źródło: własne | MK; autor: michał

Zurych: Mieszkańcy wybrali, chcą stadionu Po wielu latach starań teraz już chyba nic nie zdoła powstrzymać nowego stadionu piłkarskiego w Zurychu. Dom dla FC Zurich i Grasshopper Club może zacząć rosnąć w miejscu dawnego Hardturm już w 2019 roku.

Reklama

„Tak, tak, tak! W końcu stadion piłkarski!” – taki baner zdobi stronę internetową Grasshoppers po wczorajszym referendum w sprawie zgody na budowę nowego stadionu na działce po zburzonym przed laty Hardturm. W głosowaniu wzięło udział 56% uprawnionych mieszkańców i większość z nich – 53,8% – poparła propozycję areny piłkarskiej.

Hardturm

Jak widać próg poparcia nie był wcale wysoki i nie brakowało wiele, by również ten wniosek upadł. Jednak ze wszystkich 12 dzielnic miasta tylko w jednej głosy przeciwne wzięły górę, a we wszystkich pozostałych więcej niż połowa głosujących poparła budowę stadionu.

To nie pierwsze referendum, a poprzednie – z 2013 roku – skończyło się sprzeciwem i doprowadziło do unieważnienia procedur. Teraz, z nowym projektem stadionu i, przede wszystkim, z obietnicą budowy wyłącznie z prywatnych pieniędzy, udało się przekonać podatników do wsparcia inicjatywy.

Wszystko wskazuje więc na to, że od 2019 będziemy oglądać budowę obiektu na 18,5 tys. widzów, której zwieńczenie powinno nastąpić w 2022. Tym samym zakończy się „tułaczka” dwóch największych miejskich klubów, które muszą rozgrywać mecze na lekkoatletycznym Letzigrund od 2007 roku.

Hardturm

Hardturm

Reklama