Szczecin: Drugi przetarg z większymi szansami

źródło: własne | MK

Szczecin: Drugi przetarg z większymi szansami Pod koniec listopada dowiemy się, czy którykolwiek wykonawca zmieści się w budżecie, który ma do dyspozycji miasto. Po szybkim cięciu kosztów ruszył drugi przetarg, do którego mogą stanąć nowi oferenci.

Reklama

Wczoraj samorządowa spółka Inwestycje Miejskie Stadion ogłosiła drugi już przetarg na budowę nowego Stadionu im. Floriana Krygiera. Oferenci mają czas do południa w dniu 26 listopada na przesłanie swoich propozycji cenowych. Miasto dysponuje kwotą 285 mln zł, podczas gdy w pierwszym postępowaniu najniższa oferta opiewała na 388 mln zł. Czy jest szansa, że ktoś zdoła zejść aż o 100 mln zł z wyjściowej wartości?

Stadion im. Floriana Krygiera

Szansa z pewnością jest. Pytanie tylko, jak duża jest ta szansa. By obniżyć koszt nowego stadionu wprowadzono szereg cięć w projekcie. Zniknęły „luksusy” pokroju klimatyzacji w pomieszczeniach (tylko serwerownia ją zachowa), dwuwarstowe poszycie dachu czy iluminacja fasad.

Stadion im. Floriana Krygiera

Instalacja kabli TV, żaluzje okienne i rolety – tego nie będzie wcale. Elewacja za frontem z siatki zostanie uproszczona, nie będzie pokrycia betonu trybun ochronną żywicą. Samą siatkę na elewacji uproszczono i zredukowano, usunięto siatkę osłonową planowaną po wewnętrznej stronie dachu oraz parkingi podziemne dla VIP-ów. Wreszcie, przy boisku nr 2 nie powstanie trybuna, którą wyjściowo przewidziano. Boisko nr 3 nie będzie z kolei hybrydowe, lecz naturalne.

Stadion nie straci jednak prawie nic na pojemności (będzie 20 535 zamiast 20 577 miejsc), co dla kibiców jest istotne. Czy wskazane powyżej oszczędności mogą zaowocować ofertami niższymi o ponad 100 mln zł? Same w sobie nie są tyle warte, dlatego inwestor postanowił dać szansę startu w przetargu również innym firmom, dla których wymogi były zbyt wysokie.

Dopuszczone zostaną firmy mające w portfolio stadion na 5 tysięcy (wcześniej co najmniej jeden zbudowany 10-tysięcznik) i nie musi to być obiekt piłkarski – żużlowy, lekkoatletyczny czy nawet hala widowiskowa również się kwalifikują. Ważne, by wartość inwestycji była nie niższa niż 80 mln zł (pierwotnie 100 mln). Obniżone w porównaniu do pierwszego przetargu są też kary umowne.

Spółka Inwestycje Miejskie Stadion oczekuje, że zainteresowane firmy podtrzymają ważność ofert na czas ich analizy, aż do lutego 2019. Jeśli wybór wykonawcy nastąpi dopiero wtedy, to nowy stadion powstanie w pierwszej połowie 2022 roku – po 36 miesiącach pracy wykonawcy. Co prawda wynik przetargu może zostać ogłoszony nieco wcześniej, ale nie będzie to miało istotnego wpływu na termin ukończenia, rok 2021 jest już nierealny przy założonym okresie na realizację.

Reklama