Nowy stadion: Wędrowny tabor Cagliari Calcio

źródło: własne | MK

Nowy stadion: Wędrowny tabor Cagliari Calcio To nie tytuł tekstu jest dziwny, to historia tego stadionu! Sardegna Arena to obiekt, który był budowany już trzy razy w innych miejscach i pokazuje, jak przemieszczali się piłkarze oraz kibice Cagliari Calcio.

Reklama

Nigdy jeszcze nie dodawaliśmy do bazy stadionu, który jest z natury tymczasowy i nie ma nadziei na długie życie. Ale przede wszystkim nigdy nie dodawaliśmy stadionu, który byłby budowany już trzeci raz w trzecim miejscu! Jego historia to opowieść o wyjątkowej mizerii włoskiej infrastruktury stadionowej...

Gdy w 2012 roku Stadio Sant'Elia był już zbyt przestarzały, by bezpiecznie rozgrywać na nim mecze, przed Cagliari Calcio stanęło widmo poszukiwania stadionu rezerwowego. Tyle że na całej Sardynii obiektu spełniającego wymogi nie było. Dlatego klub przez jakiś czas grał w Trieście, by później wrócić, ale nie do Cagliari.

Stadio Cagliari

Nowy, tymczasowy stadion powstał w Quartu Sant'Elena, na wschód od miasta. W miejscu starego obiektu lekkoatletycznego stanęły tam stała trybuna wschodnia i trzy tymczasowe, dzięki którym powstał całkowicie domknięty stadion dla 16,5 tys. widzów. Cagliari miało jednak ogromne problemy z otrzymaniem pozwolenia na grę w tym miejscu, przez co zapadła decyzja o powrocie do korzeni.

Stadio Cagliari© Stadiony.net

Powrót ten oznaczał jednak zabranie ze sobą trzech tymczasowych trybun, które w 2013 roku stanęły kilka kilometrów dalej, wewnątrz Stadio Sant'Elia. Dwa lata później pewne było już, że stary obiekt zostanie zburzony, a w jego miejscu klub zbuduje następcę.

Pozostało więc przenieść tymczasowy stadion po raz ostatni, teraz już zaledwie o 200 metrów na wschód. W nowej wersji, pod nazwą Sardegna Arena, obiekt stanął na parkingu przy Stadio Sant'Elia. Wykorzystano w tym celu trzy tymczasowe trybuny, a główna – poza zachodniej stronie, z prawie całym zapleczem – stanęła od zera.

Stadio Cagliari© Stadiony.net

Miasto Cagliari przekazało klubowi prawa do terenu i umożliwiło rozpoczęcie budowy w kwietniu 2017 roku. Ponieważ mówimy o konstrukcji planowanej na jedynie kilka sezonów, trybuny rosły bardzo szybko. Już we wrześniu 2017 stadion był kompletny, a powstał nakładem 8 mln €. W wyjściowej konfiguracji oferował ponad 16,2 tys. miejsc, ale w 2018 zapadła decyzja o zabudowie dwóch narożników zachodnich, co podniosło liczbę widzów do 16,4 tysiąca.

Stadio Cagliari© Stadiony.net

Kiedy Sardegna Arena przejdzie do historii? Jeśli plany Cagliari uda się zrealizować, to już w 2021 roku gotowy będzie docelowy 25-tysięcznik w miejscu Sant'Elia. Ponieważ jednak dotąd z terminami było pod górkę, poczekajmy. Póki co pokazujemy Wam nasze zdjęcia lotnicze z Cagliari!

Stadio Cagliari

Reklama