Rosja 2018: Po Mundialu nowogrodzki stadion zamieni się w przychodnię

źródło: OpenNov.ru

Rosja 2018: Po Mundialu nowogrodzki stadion zamieni się w przychodnię Jeszcze w tym roku na terenie Stadionu Niżny Nowogród mają powstać pierwsze powierzchnie do użytku niesportowego. Na początek – 3 tys. m2 pod centrum medyczne.

Reklama

Choć stadionowi w Niżnym Nowogrodzie zostały do ugoszczenia już tylko trzy mecze Mistrzostw Świata, to wciąż nie ma kompletnego planu jego zagospodarowania po Mundialu. Pierwsza potwierdzona zmiana zmierzająca do jego codziennego funkcjonowania to zaplanowana na drugą połowę roku budowa przychodni.

Stadion Nizhny Novgorod© Stroytransgaz

Centrum medyczne, skupione na medycynie sportu, ma zająć okazałą powierzchnię 3 tys. m2 w podtrybuniu stadionu. Zostanie wpisana w strategię rozwoju społeczno-ekonomicznego, nad którą mieszkańcy będą głosować 9 września.

Choć to istotny krok, stadion ma do zagospodarowania w sumie prawie 69 tys. m2 w kubaturach i drugie tyle w odkrytej powierzchni. I nie ma w tej chwili strategii optymalnego wykorzystania całości. Szacuje się, że roczny koszt utrzymania w pierwszych latach po turnieju FIFA może osiągać aż 300 mln rubli (ok. 18 mln zł) z uwagi na stopniowe zagospodarowywanie całości.

Choć władze miasta i regionu zapewniają, że stadion spłaci się i będzie dobrze wykorzystany, bardzo wielu ekspertów poważnie w to wątpi. Podczas majowego eksperckiego forum ekonomiczno-administracyjnego jedynie przedstawiciele urzędów publicznych byli optymistami, większość komentatorów wyrażała poważne wątpliwości w związku z mglistymi perspektywami ogromnego stadionu.

Reklama