Niżny Nowogród: Stadion wyjdzie na zero za 5-7 lat?

źródło: Stroytransgaz.ru / Sportin.su

Niżny Nowogród: Stadion wyjdzie na zero za 5-7 lat? Według gubernatora Niżnego Nowogrodu stadion Mistrzostw Świata przestanie przynosić straty po 5-7 latach. Odważna prognoza w obliczu braku klubu, który mógłby stadion zapełnić.

Reklama

Podczas przemówienia w ramach Gaidar Forum w zeszłym tygodniu gubernator obwodu Niżny Nowogród Gleb Nikitin zapowiedział, że ogromny stadion zbudowany w mieście na Mistrzostwa Świata 2018 powinien przestać przynosić straty w ciągu kilku najbliższych lat.

Według naszych prognoz, okres dojścia stadionu do samowystarczalności potrwa ok. 5-7 lat, przy założeniu rocznego kosztu funkcjonowania na poziomie 300 mln rubli (18 mln zł – przyp. pred.) – zapowiedział Nikitin.

Stadion Nizhny Novgorod

Na razie nie jest jeszcze przesądzone, kiedy arena trafi pod zarząd gubernatora, ponieważ rozważana jest propozycja zarządzania stadionami Mundialu przez władze centralne w pierwszych latach po mistrzostwach FIFA.

Perspektywa wskazana przez gubernatora Nikitina wydaje się optymistyczna, biorąc pod uwagę brak silnego gospodarza dla stadionu. Największy tradycyjnie wspierany klub w mieście, Wołga, został rozwiązany w 2016 roku z powodu niemożliwych do spłacenia długów. Sztucznie stworzony FK Niżny Nowogród przepadł jeszcze wcześniej, w 2011.

Na razie najsilniejszym jest powstały w 2015 roku FK Olimpijec, dawny klub-satelita Wołgi. Rok temu awansował do drugiej ligi, ale aktualnie na dalszą wspinaczkę nie ma szans – jest w dolnej połowie tabeli.

Tymczasem budowa Stadionu Niżny Nowogród właśnie dobiega końca. Na placu budowy trwają jeszcze tylko roboty związane z wyposażeniem obiektu, a konstrukcja i instalacje otrzymały pozytywną ocenę Glavgosexpertizy, czyli publicznej organizacji oceniającej zgodność wykonanych prac z projektem i normami budowlanymi.

Stadion Nizhny Novgorod

W minionym tygodniu zakończył się montaż membrany pokrywającej elewację stadionu. Ok. 10 tys. m2 białego i niebieskiego płótna zdobi stadion, choć kryje się za główną kolumnadą okalającą trybuny. Był to jeden z ostatnich etapów prac budowlanych.

Termin ukończenia stadionu minął w grudniu 2017, więc można mówić o opóźnieniu. Jednak poślizg w przypadku tego obiektu jest niewielki i nie wpłynie na bezpieczną organizację Mistrzostw 2018. Kontrakt na budowę 45-tysięcznika opiewa na 17,9 mld rubli (1,07 mld zł), znacząco więcej niż planowano.

Reklama