Florencja: „Viola” odkłada, handlarze się niecierpliwią

źródło: FirenzeToday.it; autor: michał

Florencja: „Viola” odkłada, handlarze się niecierpliwią Prezes targu Mercafir jest oburzony i zapowiada, że zablokuje budowę nowego stadionu Fiorentiny na 4 lata. Realia nie muszą być aż tak drastyczne, ale na razie wszyscy czekamy na projekt stadionu...

Reklama

Wczoraj we florenckim magistracie przemawiał Giacomo Lucibello, prezes targu Mercafir. Właśnie w miejscu targowiska ma powstać nowy stadion dla Fiorentiny, w związku z czym władze Florencji nie inwestowały w ostatnim czasie w modernizację kompleksu handlowego. To z kolei, w ocenie Lucibello, doprowadziło m.in. do spadku obrotów i zamknięcia działu z mrożonkami.

Stadio della Fiorentina

Sytuacja jest na tyle poważna, że Mercafir przygotowało 4-letni plan modernizacyjny, by targowisko mogło dalej funkcjonować. W związku z tym wszystkie umowy z najemcami będą przedłużone nie o rok, jak było dotąd, a o 4 lata. W związku z tym inwestycja Fiorentiny może okazać się problematyczna przed 2022, choć budowa teoretycznie powinna zacząć się w 2019.

Czy faktycznie „Viola” będzie musiała czekać? Z jednej strony modernizacja kompleksu tylko po to, by burzyć go po jej zakończeniu, wydaje się absurdalna. Z drugiej jednak, Mercafir i cała Florencja bardzo długo już czekają na postępy po stronie Fiorentiny i nie ma wcale podstaw do optymizmu.

Stadio della Fiorentina

Do dziś Fiorentina nie przedłożyła w magistracie pełnej dokumentacji projektowej, na podstawie której miałyby zostać wydane pozwolenia. Urząd miasta żądał kompletu dokumentów do końca 2017 roku, ale ostatecznie klub Serie A wymógł przedłużenie do końca października 2018.

Trzeba brać pod uwagę skalę projektu, który uwzględnia nie tylko stadion, ale też centrum komercyjno-biurowe o powierzchni 7,7 ha, ogromne parkingi, hotel i pomniejsze funkcje komercyjne i rekreacyjne. To z jednej strony oznacza dłuższą pracę nad dokumentacją, a z drugiej – nie mniej długą jej ocenę przez urzędników. Warto przypomnieć, że podobnej skali projekt AS Romy miał być w budowie w 2014, ale dopiero teraz zmierza ku wbiciu pierwszej łopaty.

Stadio della Fiorentina

Rok 2022 może więc wcale nie być nierealny. A jeśli uda się wcześniej, umowy z najemcami powierzchni mają zawierać klauzulę o skróceniu okresu z 4 lat w przypadku wcześniejszego przeniesienia Mercafir w inne miejsce.

Stadio della Fiorentina

Reklama