Londyn: Właściciel Fulham przejmie Wembley?

źródło: własne | MK

Londyn: Właściciel Fulham przejmie Wembley? Angielski związek piłkarski otrzymał ofertę wartą łącznie aż 900 mln funtów (4,36 mld zł). W jej ramach właściciel Fulham i Jacksonville Jaguars miałby przejąć prawie cały stadion narodowy.

Reklama

O tej propozycji Shahid Khan myślał od bardzo dawna. Potwierdzają to słowa trenera Fulham Slavišy Jokanovicia, który przyznał, że wiedział o niej od półtora roku. Dziś wreszcie oferta właściciela Fulham i Jacksonville Jaguars była dyskutowana przez władze związku piłkarskiego.

Dla angielskiego FA na pewno propozycja jest kusząca. Co prawda związek otrzymałby za sam stadion mniej niż w niego wpompował (757 mln funtów za samą budowę, nie licząc późniejszych , modernizacji), ale całkowita wartość przewyższą kwotę włożoną w największy angielski stadion.

Wembley National Stadium© Steve James (cc: by)

Za prawo własności do Wembley Khan miałby zapłacić 600 mln funtów (pierwotnie mowa była o 500 mln), a do tego FA zachowałoby prawa do całej strefy hospitality, szacowane na kolejnych 300 mln funtów.

Czy propozycja Khana oznacza plan przeniesienia Fulham na Wembley? W żadnym razie, Fulham wkrótce ruszy z rozbudową swojego stadionu. Cel to przede wszystkim rynek rozrywkowy w Londynie oraz mecze NFL. Dla amerykańskiej ligi futbolowej to pierwszy kierunek ekspansji i od kilku lat mówi się, że powstanie tu pierwszy pełnoprawny klub NFL w Europie, grający albo na Wembley, albo na nowym stadionie Tottenhamu.

W tej chwili Wembley nie jest jeszcze w pełni spłacone. Według informacji ze stycznia FA wciąż ma do uregulowania ok. 113 mln funtów w kredytach udzielonych na budowę areny. Stadion ma być wolny od zadłużenia w 2024 roku.

Reklama