Rosja 2018: Moskwa pozywa wykonawców sześciu (!) stadionów za opóźnienia

źródło: Stroytransgaz.ru / Sportin.su; autor: michał

Rosja 2018: Moskwa pozywa wykonawców sześciu (!) stadionów za opóźnienia Ministerstwo Sportu Rosji żąda ponad miliarda rubli (60 mln zł) od wykonawcy stadionów w Niżnym Nowogrodzie i Wołgogradzie. Stroitransgaz liczy, że sąd oddali powództwo, ponieważ jest ono bezpodstawne. W podobnej sytuacji są też inni wykonawcy.

Reklama

Stadiony w Niżnym Nowogrodzie i Wołgogradzie nie zostały w pełni oddane w terminie wyznaczonym w umowie, tj. przed końcem 2017 roku. Nie powinno więc dziwić, że nadzorujące prace Ministerstwo Sportu wniosło pozew przeciwko głównemu wykonawcy obu aren, firmie Stroitransgaz (STG).

A jednak dziwi, ponieważ nie chodzi o kary umowne za opóźnienie w oddaniu aren. Przyczyny leżą w zmianach harmonogramu w trakcie prac i niedostarczenia konkretnych elementów w terminie.

Russia 2018© Stroytransgaz

W przypadku Stadionu Niżny Nowogród rząd Rosji domaga się 483,5 mln rubli za poślizg przy budowie monolitycznej konstrukcji estakady na stadionie. Z kolei na Wołgograd Arenie poszło o prace nad systemem ogrzewania z 2016 roku, co – zdaniem prawników ministerstwa – jest warte 531,6 mln rubli.

Russia 2018© Stroytransgaz

STG uważa, że roszczenia są bezpodstawne, ponieważ zmiany w harmonogramie prac były dokonywane w porozumieniu z inwestorem, reprezentowanym przez spółkę Sport Engineering.

Firma złożyła już swoje wyjaśnienie i liczy, że sąd nie zgodzi się procedować nad tak sformułowanymi zarzutami. Jak zwraca uwagę STG, wcześniej podobne próby wyciągnięcia od firmy pieniędzy czyniło Ministerstwo Transportu i sąd oddalił powództwo.

Inni nie mają lepiej

W sumie ministerstwo wystąpiło przeciwko aż czterem wykonawcom, a roszczenia obejmują - poza dwoma już wymienionymi - budowy w Jekaterynburgu, Kaliningradzie, Rostowie i Samarze. Komplet roszczeń sięga aż 3 miliardów rubli, a więc ok. 200 mln zł.

Reklama