Płock: Przetarg na stadion w najbliższych tygodniach

źródło: PrzegladSportowy.pl / Plock.Wyborcza.pl

Płock: Przetarg na stadion w najbliższych tygodniach Na przełomie 2017 i 2018 roku władze Płocka mają ogłosić przetarg na nowy stadion Wisły. Finansowanie jest rozpisane do 2021 roku, choć dokładnego kosztu stadionu samorządowcy jeszcze nie znają.

Reklama

Obiecany w 2016 nowy stadion Wisły Płock wciąż istnieje tylko na kilku wizualizacjach. Koncepcja Bończa Studio jest bardzo racjonalna, a pojemność 15 tys. wydaje się odpowiednio skrojona dla długoterminowych potrzeb Płocka. Tyle tylko, że od prezentacji planów minął niedawno rok, a same plany wciąż nie są skonkretyzowane.

Stadion Wisły Płock

Według zapowiedzi płockiego magistratu trwa kompletowanie dokumentacji przetargowej, by ogłosić postępowanie przed końcem roku lub na początku 2018. Nadal jednak nie mamy pewności, w jakiej formule przetarg będzie ogłoszony, ponieważ do dziś nie powstał kompletny projekt. Możliwe jest więc rozpisanie postępowania na sam projekt lub od razu na projekt i przeprowadzenie budowy, co pod względem czasowym byłoby znacznie korzystniejsze.

Ponieważ nie ma przetargu, nie ma też dokładnie ustalonego kosztu nowego obiektu. Prezydent Andrzej Nowakowski sugerował wstępnie ok. 80-100 mln zł, dziś to już 100 milionów lub więcej. Rzeczywiście, nowe szacunki wydają się bliższe prawdzie przy budowie obiektu i tej skali i klasie. Pierwsze pieniądze na inwestycje są już zapisane w projekcie budżetu na 2018 rok, ale to tylko kilka milionów. W 2019 i 2020 ma to być po 25 mln zł, a w 2021 – 27 milionów.

Stadion Wisły Płock

Oczywiście te wartości zostaną zweryfikowane po ustaleniu ostatecznej kwoty wymaganej na stadion. Zmiany w wydatkach przyniosłoby też zewnętrzne wsparcie projektu, ale Orlen pozostaje od kilku miesięcy niewzruszony na sugestie miasta. Tymczasem środków z UE na stadiony nie ma, a Ministerstwo Sportu wspiera rozwój infrastruktury treningowej dla młodzieży.

W rozmowie z „Przeglądem Sportowym” wiceprezes Wisły Płock Tomasz Marzec zasugerował, że liczy na wbicie pierwszej łopaty w maju, choć za realną datę uważa październik. Nam i ten termin wydaje się mało prawdopodobny, ponieważ przed zabraniem się za rozbiórkę starego Stadionu im. Kazimierza Górskiego, trzeba mieć kompletny projekt następcy...

Reklama