Londyn: WHL znika, a Tottenham testuje miejsca stojące

źródło: własne | MK

Londyn: WHL znika, a Tottenham testuje miejsca stojące Ostatni fragment 118-letniego White Hart Lane już znikł z działki na północy Londynu. Zamiast niego rośnie tam podstawa przyszłej trybuny południowej. Natomiast na północy pojawiły się krzesełka z barierkami, czyli miejsca stojące.

Reklama

Wczoraj po południu ostatni widoczny element południowej trybuny White Hart Lane został usunięty. Tym samym kończy się historia 118-letniego stadionu, ale spokojnie – miejsce po starej południowej trybunie zostanie zagospodarowane na zaplecze nowej areny piłkarskiej.

New Tottenham Stadium

Choć nowy 61-tysięcznik zostanie przesunięty na północ, to za południową trybuną znajdzie się pierwszy w swoim rodzaju garaż. Pod placem zapełnianym w dniu meczu przez kibiców będzie można albo zaparkować samochód, albo... boisko. Właśnie tu będzie zsuwana naturalna murawa, gdy stadion będzie gospodarzem meczów futbolu amerykańskiego (co najmniej 2 mecze rocznie przez dekadę) lub koncertów.

New Tottenham Stadium

System rozsuwania boiska będzie nie tylko pierwszym ruchomym boiskiem w Anglii, ale też pierwszym w swoim rodzaju na świecie. Naturalna murawa będzie bowiem poruszać się nie na jednej płycie, jak to ma miejsce na wszystkich dotychczasowych obiektach tego typu, ale na trzech osobnych platformach. Podział jest konieczny, ponieważ boisko musi wjechać pod największą jednopoziomową trybunę w Anglii, wyposażoną w 17 tys. krzesełek. Nie da się jej efektywnie zbudować bez podpór u podstawy.

Testują miejsca stojące

Choć do otwarcia nowego stadionu Tottenhamu został jeszcze rok, na północnej trybunie pojawiły się pierwsze krzesełka. Nie byle jakie, zresztą. Ponieważ są wyposażone w barierki, mogą z powodzeniem służyć jako tzw. bezpieczny sektor stojący.

Po wirusowym rozprzestrzenieniu się tych materiałów online, Tottenham poinformował, że rzeczywiście testuje możliwość instalacji sektorów stojących na wypadek zmiany prawa w Anglii i zezwolenia na stworzenie takich właśnie sektorów. Jednocześnie przedstawione na zdjęciach rozwiązanie spełnia wymogi UEFA, więc nie będzie generowało kosztów związanych z rekonfiguracją na mecze międzynarodowe.

Reklama