Liverpool: Anfield odmienione tego lata

źródło: własne | MK; autor: michał

Liverpool: Anfield odmienione tego lata Pierwsze nowe boisko od 1999 roku, rozbudowa The Kop i ponad 60 innych, czasami mniejszych zmian zaszło tego lata na Anfield. Oto lista tych najważniejszych.

Reklama

Wkrótce minie rok od otwarcia nowej trybuny zachodniej na Anfield. Jednak mieszcząca aż 20 tysięcy widzów trybuna wcale nie zakończyła wydatków klubu z Anfield Road. Tego lata Liverpool FC wydał 10 mln funtów (ok. 47 mln zł) na kolejne inwestycje, dzięki którym poprawia się standard stadionu. Oto kilka najważniejszych kroków.

Anfield© Liverpool FC

Zupełnie nowy sklep klubowy. Ma być otwarty na początku przyszłego tygodnia i nie mieści się na stadionie, ale bezpośrednio obok niego, w południowo-zachodnim narożniku. Dwa piętra, znacznie większa przepustowość kas, więcej przebieralni i powierzchnia dwukrotnie większa od poprzedniego sklepu. To wszystko ma zwiększyć zyski z dnia meczowego w bardzo wyraźny sposób.

Zmiana w pojemności. Korekta jest niewielka, ale istotna. Liverpool musiał bowiem, jak inne kluby Premier League wreszcie dostosować swój stadion do wymogów dotyczących dostępności. Dotąd było zdecydowanie za mało miejsc dla niepełnosprawnych, a te dla kibiców przyjezdnych były w sektorach gospodarzy. Teraz to się zmienia, a liczba stanowisk dla osób na wózkach urosła do aż 250. Odbyło się to kosztem wielu zwykłych krzesełek, dlatego konieczna była też rozbudowa The Kop o 470 fotelików. Pomimo rozbudowy pojemność spada o 52 miejsca i obecnie wynosi 54 022 widzów.

Nowe boisko. Nie tylko murawa, ale też wszystkie warstwy pod nią w maju zaczęto usuwać, by dokonać pierwszej w tym tysiącleciu kompletnej wymiany. Ostatnia taka operacja miała miejsce w 1999, co oznacza, że dotychczasowe boisko nie było już nowoczesne. Wreszcie jest w pełni zautomatyzowany system nawadniania, a nawierzchnia ma być znacznie lepszej jakości niż dotąd. Liverpool wybrał system Desso Grassmaster, w którym żywa trawa jest wspomagana 20 milionami syntetycznych włókien.

Pozostałe zmiany. W ramach poprawy infrastruktury i dostępu dla osób niepełnosprawnych na Anfield powstała dodatkowa klatka schodowa i szyb windowy prowadzące na wschodnią trybunę. Z kolei lukę pomiędzy dachami The Kop i nowej trybuny głównej zabudowano szklaną ścianą, dzięki czemu zimny wiatr ma już nie hulać po stadionie. Wewnątrz głównej trybuny zakończyły się ostatnie prace, dzięki którym wycieczki po Anfield mają zupełnie nową trasę.

Reklama