Nowy projekt: Tak bardzo chcą piłki w Karolinie Północnej

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Tak bardzo chcą piłki w Karolinie Północnej Które miasto jako pierwsze w Karolionie Północnej doczeka się drużyny w MLS? Na razie na prowadzenie wysuwa się Raleigh. Powód? Ta niezwykła koncepcja stadionu.

Reklama

Jak już Was informowaliśmy, piłka nożna w Ameryce ma się lepiej niż kiedykolwiek, o czym najlepiej świadczy kosmiczna suma, jaką trzeba wyłożyć, by dostać się do MLS. Liga oczekuje od każdego nowego klubu aż 150 mln $ opłaty franczyzowej, a mimo to jest aż dwunastu chętnych na cztery wolne miejsca. W tym aż dwa kluby z Karoliny Północnej.

Pierwszy z nich, North Carolina FC, powstał w 2006 i dziś gra w drugiej lidze. Rośnie w siłę i finansowo, i pod względem zainteresowania kibiców, dlatego przed kilkoma godzinami pokazano koncepcję nowego stadionu. To jeszcze wczesny etap i pewnie sporo się w niej zmieni, ale daje znacznie lepszy obraz tego, z czym NCFC próbują wejść do MLS.

North Carolina FC Stadium

Nowy stadion North Carolina FC miałby stanąć na północ od ścisłego centrum, wzdłuż Peace Street. To lokalizacja zapewniająca bardzo dobry transport drogowy i kolejowy, pozostająca w zasięgu mieszkańców niemal całego Raleigh. Gruntów nie ma wiele, stadion miałby stanąć na powierzchni ok. 5,26 ha. Dziś są tam stare parkingi i budynek rządowy, który trzeba będzie zburzyć.

North Carolina FC Stadium

North Carolina FC Stadium

Według zaprezentowanej przez Gensler Sports wstępnej koncepcji podstawa – jednocześnie zaplecze widowni – miałaby być prostą, graniastą konstrukcją, na której może spocząć efektownie zawinięty i częściowo przezroczysty dach. Pod nim miejsce dla ok. 25 tys. widzów, w tym nawet trzy poziomy widowni na południu oraz pas lóż tuż za boczną linią boiska na zachodzie.

North Carolina FC Stadium

Poza samą areną piłkarską przewiduje się również nowe powierzchnie biurowe, sklepy i mieszkania. Całkowity koszt projektu będzie zależny od ostatecznego bilansu funkcji uwzględnionych w chwili budowy, jednak na samą część stadionową inwestorzy wydadzą nie mniej niż 150 mln $. Na razie nie ma jeszcze terminu budowy.

Reklama