Southend: Hotel i dwa bloki w jednej trybunie!

źródło: własne | MK; autor: michał

Southend: Hotel i dwa bloki w jednej trybunie! Najnowsze podejście do budowy stadionu w kurorcie Southend-on-Sea rozszerza definicję stadionu do skali osiedla. W jednej trybunie może mieszkać ponad 500 osób naraz!

Reklama

Pisaliśmy już, że złożyli dokumentację pod koniec kwietnia i najnowsze podejście Southend United FC jest już trzynastą oficjalną próbą budowy stadionu w Fossetts Farm od 2000 roku. To jednak nie jest najbardziej niezwykły element historii, ponieważ gmina Southend-on-Sea właśnie upubliczniła kilkusetstronicową dokumentację złożoną przez SUFC. A my właśnie ją przeczytaliśmy...

Southend Stadium @ Fossetts Farm

Po lekturze musimy opowiedzieć przede wszystkim o północnej trybunie, ale zacznijmy od początku. Southend United chcą zbudować stadion dla 21 tys. widzów na północy miasta. Razem z nim ma stanąć duże osiedle mieszkalne (aż 376 mieszkań), hotel, duży park handlowy i kompleks treningowy z akademią dla młodzieży. Założenie jest proste: część komercyjno-mieszkalna pozwoli pokryć koszty części sportowej.

Partnerzy komercyjni są, chłonny rynek jest, ale dotąd mimo wszystko nie udawało się zrealizować stadionu. Jednym z powodów była jego wysokość. Poprzednia wersja, złożona w 2015 roku, zakładała, że północna trybuna stadionu będzie miała wbudowane dwa bloki, a każdy z nich wzniesie się na 9 pięter. Trzeba było to zredukować, dlatego dziś planowane bloki są niższe, mają po 6 pięter, 42,3m wysokości.

Southend Stadium @ Fossetts Farm

Zostały za to rozszerzone, by wciąż pomieścić wiele mieszkań. I to naprawdę wiele, bo aż 182! Zdecydowana większość będzie mieć nie więcej niż dwa pokoje, ale to wciąż trudna do wyobrażenia skala, ponieważ wszystkie te 182 mieszkania znajdą się nad widownią stadionu.

To nie koniec, ponieważ zaplanowany jako część kompleksu hotel zmienił swoje położenie. Wcześniej planowano, że stanie niezależnie obok stadionu. Teraz ma być wbudowany pomiędzy blokami właśnie w północnej trybunie. Czyli poza częścią mieszkalną pojawi się 107 pokoi hotelowych, wiele z nich z widokiem na boisko!

Southend Stadium @ Fossetts Farm

Stadion ma mieć pojemność podobną do tej planowanej pierwotnie (teraz 21 001), a jego budowę podzielono na dwie fazy. W pierwszej ma powstać tańsza część, czyli podkowa z trybunami zachodnią, południową i wschodnią, co da pojemność 13 893 miejsc. Całość prosta i surowa, z tylko jednym poziomem powierzchni użytkowych. Dopiero po otwarciu tej części stadion miałby otrzymać imponującą kombinację wzdłuż północnej krawędzi, uzyskując swoją docelową pojemność.

Southend Stadium @ Fossetts Farm

Obiekt z powodzeniem spełni najwyższe krajowe oraz międzynarodowe wymogi, uwzględniając choćby 159 miejsc dla osób na wózkach inwalidzkich. Do tego architekci przewidzieli konwersję połowy zachodniej trybuny na miejsca stojące w razie zalegalizowania takiego rozwiązania (pojemność wzrosłaby do 21 919).

Southend Stadium @ Fossetts Farm

Poza samym stadionem projekt zakłada budowę kolejnych 194 mieszkań w kolejnych trzech blokach mieszkalnych, do tego kino oraz duży pasaż handlowy. Na południe od areny mają stanąć kryte boiska treningowe (jedno pełnowymiarowe), a na północ – cztery kolejne, odkryte. Całości mają dopełnić parkingi dla ponad 1,7 tys. aut – osobne dla mieszkańców bloków, osobne dla VIP-ów i klientów hotelu, a także ogólne dla wszystkich pozostałych.

Reklama