Wołgograd: Czas na wielki mundialowy „big lift”

źródło: własne | MK; autor: michał

Wołgograd: Czas na wielki mundialowy „big lift” To jeden z dwóch dachów Mistrzostw Świata w Rosji oparty na stalowych linach i właśnie szykują się do jego podnoszenia. 88 podnośników czeka w gotowości na start operacji.

Reklama

Choć Rosjanie budują od podstaw aż 11 stadionów na Mistrzostwa Świata 2018, tylko dwa z nich korzysta z popularnej w ostatnich latach technologii zadaszenia złożonego ze stalowych lin. Dla porównania, w Polsce też mamy dwa takie stadiony: PGE Narodowy i Śląski.

W Rosji oglądaliśmy już unoszenie dachu w Jekaterynburgu, teraz przyszedł czas na Wołgograd. Na Volgograd Arenie dach będzie utrzymywany wewnątrz stalowego pierścienia ściskanego, a zawieszony na dwóch pierścieniach rozciąganych.

W sumie do naciągnięcia jest 88 grubych na 13cm lin, których układanie i łączenie właśnie się zakończyło. Na wysokości 40 metrów znajduje się 88 wyciągarek, które teraz muszą równomiernie unosić i napinać konstrukcję dachu, aż ta zrówna się z nimi pod względem wysokości. Docelowo wyższy z pierścieni rozciąganych znajdzie się nieco powyżej zewnętrznej krawędzi dachu.

Our full locked coil structural ropes for the roof construction of the new Volgograd Stadium (diameter: 130mm) are prepared for the "big lift"

Opublikowany przez Fatzer AG Wire Ropes na 24 maja 2017

To kluczowy element pozostający do ukończenia stadionu, któremu zostało już dosłownie 150 dni do upłynięcia terminu (26.11). Trybuny są oczywiście gotowe od dawna, podobnie elewacja zewnętrzna, tworząca ciekawe stalowe „witraże”. Do końca maja mają być gotowe ostatnie z 11 niezależnych budynków w obrębie stadionu, w tym kasy biletowe.

Z kolei pomieszczenia kubaturowe właśnie otrzymują przeszklenia i elewację z kompozytów. W sumie na montaż czeka ponad 11 tys. m2 przezroczystego szkła i 8 tys. m2 płyt kompozytowych.

Reklama