Płock: Nieoczekiwana nadwyżka pomoże ruszyć?

źródło: własne / PAP

Płock: Nieoczekiwana nadwyżka pomoże ruszyć? Płocki magistrat dostał nieoczekiwany prezent w postaci 30 milionów za rozliczenie CIT. Jeśli radni zgodzą się, można będzie dzięki tym środkom zacząć budowę stadionu.

Reklama

Do kasy miasta z Urzędu Skarbowego wpłynęło ok. 30 mln zł rozliczenia CIT za rok ubiegły. To środki, które w większości będą przeznaczone jako wkład miasta w budowę stadionu – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Dodajmy, to nie całość wpływów z CIT, lecz dodatkowe środki, ponad zaplanowane na ten rok 25 milionów. – Rzadko takie sytuacje zdarzają się w takiej skali. Zwłaszcza że wpływ z CIT w ostatnich latach był niższy od tego, który planowaliśmy – podkreślił Nowakowski.

Stadion Wisły Płock

Prezydent zapowiedział, że zarekomenduje radnym, by przekazali nieplanowane środki na przebudowę Stadionu Kazimierza Górskiego. To zabezpieczy przynajmniej część budżetu i pozwoli rozpocząć prace budowlane w 2018 roku. Miasto szacuje, że uda się zrealizować budowę w granicach 80-100 mln zł.

Stadion Wisły Płock

Jeśli radni przyjmą propozycję prezydenta i skierują środki na stadion, ruszy pierwszy w Polsce projekt stadionu zasilanego energią słoneczną. Takie obiekty to standard w Niemczech czy Holandii, w Polsce żaden duży stadion nie wykorzystuje dachu jako elektrowni słonecznej. Oczywiście farma fotowoltaiczna nie zrekompensuje w pełni zużywanej przez obiekt energii, ale pozwoli na zmniejszenie bieżącego zużycia i dostarczy miastu dodatkową czystą energię.

Reklama