Londyn: NFL dokłada się do stadionu Tottenhamu

źródło: ESPN FC / własne

Londyn: NFL dokłada się do stadionu Tottenhamu Zawodowa liga futbolu amerykańskiego dołożyła się do najdroższego powstającego w Europie stadionu. Na razie wpompowali 50 milionów, ale to nie koniec. Dlaczego?

Reklama

Jak ujawnia ESPN FC, a potwierdza Tottenham, amerykańska NFL zainwestowała 10 mln funtów (ok. 51 mln zł) w budowę nowego stadionu w miejscu White Hart Lane. 10 milionów to stosunkowo niewielka kwota, ale też nie znamy innego przypadku, w którym liga zawodowa z USA inwestuje w prywatny projekt w Europie. Po co te pieniądze?

Kto nas czyta, już to wie. Tottenham buduje pierwszy stadion na świecie z dwoma boiskami, między którymi można rotować. Jedno na co dzień będzie rozłożone na polu gry, a drugie garażowane pod południową trybuną. Dla piłkarzy Tottenhamu będzie murawa naturalna, a dla zawodników futbolu amerykańskiego – syntetyczna.

New Tottenham Stadium

Na razie „Koguty” mają podpisaną umowę na enigmatyczne „nie mniej niż dwa” mecze NFL w sezonie, jednak docelowo mówi się o stworzeniu nowej drużyny właśnie na tym stadionie. NFL nie ma lepszego zamorskiego rynku niż właśnie Londyn i wydaje się kwestią czasu, kiedy liga rozrośnie się o brytyjską stolicę.

New Tottenham Stadium

Skoro więc NFL ma regularnie korzystać ze stadionu wartego 800 milionów funtów (4,08 mld zł), to naturalnym wydaje się, że liga uczestniczy w inwestycji. Zwłaszcza że chodzi nie tylko o boisko, ale też o znacznie większe od piłkarskich szatnie oraz inne elementy infrastruktury. W porównaniu do całkowitego budżetu inwestycji suma wyłożona przez NFL jest niewielka, ale najpewniej wzrośnie w przyszłości.

W ramach ciekawostki dodamy, że w tym tygodniu Tottenham złożył wniosek o zgodę na podniesienie pojemności swojego nowego stadionu. To tylko kosmetyka, dosłownie 89 krzesełek, więc nie powinno być problemu z zatwierdzeniem. Nowa docelowa pojemność to 61 559 miejsc.

Reklama