Katar 2022: Arena finału oficjalnie w budowie

źródło: własne | MK

Katar 2022: Arena finału oficjalnie w budowie Na razie pracuje tu 500 osób, ale docelowo ma ich być aż 7 tysięcy! Tak imponującego stadionu jeszcze na Półwyspie Arabskim nie było.

Reklama

Na północnych przedmieściach Dauhy ruszyła właśnie największa inwestycja stadionowa Kataru i Półwyspu Arabskiego. Lusail Stadium powstanie na terenie obejmującym ogromne 100 hektarów, w tzw. stadium precinct. To osobna część Lusail, powstającego pod Dauhą supernowoczesnego miasta.

Działkę już otaczają nowopowstałe drogi, trwa budowa linii szybkiej kolei i metra, które połączą stadion z resztą Kataru. Oficjalne wbicie pierwszej łopaty na terenie oczyszczonym już wiele miesięcy temu miało miejsce w środę, 11 kwietnia.

Lusail Stadium

Na razie na placu budowy jest obrys przyszłego boiska i zaczynają się wykopy pod fundamenty. Zatrudnienie znalazło ok. 500 osób, jednak na szczytowym poziomie ta liczba ma się zmienić na 7 tys. pracowników! Dzięki temu już za rok mamy oglądać obrys stadionu wychodzącego z ziemi. Na realizację całego stadionu potrzeba będzie jednak aż 3,5 roku, ponieważ oddanie inwestycji zaplanowano na koniec 2020 roku.

Lusail Stadium

Wiadomo, że stadion będzie monstrualny, a jego architektura wyjątkowa. Potwierdza to całkowita powierzchnia użytkowa, która ma przekroczyć 223 tys. m2! Chcielibyśmy też potwierdzić pojemność, ale Najwyższy Komitet do dziś nie zdradził ostatecznej liczby miejsc. Według danych FIFA to 80 tys. (netto), według danych oficjalnej strony miasta Lusail to 87 tysięcy, a według źródła bliskiego chińskiemu wykonawcy to aż 92 tysiące!

Lusail Stadium

Nie znamy też ostatecznego wyglądu, wizualizacje wciąż czekają na publikację, choć po ujawnieniu przez nas (tak, nasze skromne Stadiony.net!) tej wizualizacji z serwisem kontaktował się jeden z wysokich urzędników katarskiej administracji, pytając, skąd mamy ten obraz. Więc nie można wykluczyć, że docelowy wygląd stadionu będzie zbliżony do załączonej wizualizacji…

Za to oficjalnie potwierdzona jest kwota, za jaką stadion powstanie. To 767 mln $ (3 mld zł).

Reklama