Amsterdam: Nazwa potwierdzona – Johan Cruijff ArenA

źródło: własne | MK; autor: michał

Amsterdam: Nazwa potwierdzona – Johan Cruijff ArenA W dniu urodzin zmarłego przed rokiem piłkarza mamy potwierdzenie. Amsterdam ArenA zmieni nazwę na Johan Cruijff Arena. To nie koniec zmian…

Reklama

Właśnie przechodzi przebudowę przed Euro 2020, ale wkrótce przejdzie też zmianę wizerunkową. Amsterdam ArenA zmieni nazwę na Johan Cruijff ArenA, a data ogłoszenia tej decyzji nie jest przypadkowa. Cruijff urodził się 25 kwietnia i właśnie w jego 70. urodziny podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Przecieki medialne o planowanej ceremonii dochodziły od rana, ale ostatecznie decyzja została podana do wiadomości publicznej dopiero wieczorem. Gdy o tym piszemy, międzynarodowa wersja strony Ajaksu Amsterdam nie podaje jeszcze informacji publicznie.

Amsterdam ArenA - Johan Cruijff ArenA

Nazwa nie zmienia się już teraz (w ciągu pół roku), jednak list intencyjny to finał długich, trwających od roku rozmów. Te zaczęły się dosłownie tydzień po śmierci Cruijfa w marcu 2016. Do rodziny legendarnego piłkarza zgłosili się przedstawiciele miasta Amsterdam z zapewnieniem, że zamierzają uhonorować legendę przez nadanie imienia istotnemu miejscu w mieście.

Ta deklaracja wreszcie ma pokrycie, ale ustalenie szczegółów nie było łatwe. Rodzina nie chciała, by obok nazwiska Cruijffa pojawił się sponsor komercyjny, co było trudne do przyjęcia dla operatora stadionu.

Dziś wiemy nie tylko, że udało się znaleźć kompromis, ale że jednocześnie dojdzie do zmian własnościowych samego stadionu. W ciągu pół roku ma zostać ogłoszona informacja o nowym modelu funkcjonowania obiektu, którego udziałowcami wciąż jeszcze są miasto (48%), klub (13%) oraz grupa prywatnych inwestorów (39%).

Jednocześnie władze miasta zapewniły, że poza nazwą stadionu jeszcze jeden istotny obiekt w mieście otrzyma imię najbardziej znanego zawodnika z Amsterdamu.

Dokładnie miesiąc temu FC Barcelona ogłosiła, że jej nowy stadion dla zespołu rezerw otrzyma imię Cruijffa, a do tego jedna z ulic przy Camp Nou również upamiętni Holendra.

Reklama