Stadion Roku 2016: Powód 3 – Arena CSKA

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2016: Powód 3 – Arena CSKA Szukaliśmy długo i nie znaleźliśmy żadnego podobnego stadionu. Nowa arena CSKA Moskwa jest wyjątkowa z wielu powodów, ale ten największy widać z wielu kilometrów…

Reklama

W tegorocznym plebiscycie Stadion Roku ten stadion wyróżnia się wysokością. Jeśli widzieliście choć jedno zdjęcie, to już wiecie, co jest w nim najbardziej niezwykłe. To wysoki na 142 metry wieżowiec, który jest integralną częścią Areny CSKA. Ba, jego kształt jest uzasadniony historycznie – uwiecznia zdobyty w 2005 Puchar UEFA, pierwsze ważne trofeum wygrane przez rosyjski klub.

Arena CSKA© Ruslan Prokhorov, Newscopter.pro

Trochę przesadzili ze świętowaniem sukcesu? W pewnym sensie tak, dziś wieżowiec rzuca spory cień na murawę i utrudnia jej utrzymanie, ale w chwili jego planowania w 2006 roku zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Moskwie było ogromne. Nic dziwnego, że poza najwyższym biurowcem w trzech pozostałych narożnikach również są budynki użytkowe (jeden z nich to hotel).

Arena CSKA© CSKA Arena

By pogodzić tysiące metrów kwadratowych biur z użytkiem piłkarskim widzowie wchodzą na stadion z poziomu +1, a na poziomie gruntu są drogi dojazdowe i zjazdy do parkingów. Wchodzących wita drobiazg, który jednak ma spore znaczenie dla kibiców.

Nie, nie mamy na myśli czołgu w barwach CSKA, choć i on jest przy stadionie. Chodzi o pięknie wykonane murale, które ożywiają surową betonową konstrukcję stadionu, przypominając o największych legendach „Wojskowych”.

Arena CSKA© CSKA Arena

Same trybuny mają tradycyjny układ, choć do przeszklonych budynków w rogach fani pewnie musieli się chwilę przyzwyczajać. Ułatwia to pewnie kolorystyka krzesełek, którą kibice pomagali wybierać, a do tego modele krzesełek, które odpowiadają różnym rodzajom widowni – w „młynie” są składane z barierkami, by wygodnie stać, w zwykłych sektorach wygodniejsze profilowane, a dla najzamożniejszych przewidziano miękkie fotele.

Koszt stadionu przekroczył miliard złotych (350 mln $), co przy jego pojemności wydaje się kuriozalnie drogie. Ale trzeba pamiętać, że cena uwzględnia gigantyczne 170 tys. m2 powierzchni komercyjnych z przeznaczeniem dla 3,3 tys. pracowników na co dzień! Przekonaliście się do Areny CSKA? Jeśli tak, zapraszamy do oddania głosu!

Arena CSKA

Reklama