Stadion Roku 2016: Powód 12 – Hard Rock Stadium

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2016: Powód 12 – Hard Rock Stadium Jeśli w tym roku któraś z pozycji na liście naprawdę zaimponowała nam tempem budowy, to właśnie Miami. Przebudowanie stadionu wysokiego na 109 metrów nie zajęło im nawet półtora roku!

Reklama

Chwaliliśmy Austriaków z Wiednia za zdyscyplinowany harmonogram budowy Allianz Stadionu, musimy więc pochwalić też Miami Dolphins i Hunt Construction Group za to, czego dokonali w Miami Gardens. Stamtąd pochodzi nasz pierwszy amerykański stadion z tegorocznej listy Stadionu Roku, Hard Rock Stadium.

Znaliście ten stadion na pewno jeszcze sprzed przebudowy, w końcu już 5 razy był gospodarzem Super Bowl. Dopiero w tym roku skończy 30 lat. Mimo to już raz był rozbudowywany, a w latach 2015-2016 przeszedł zdecydowanie najbardziej widowiskowe zmiany w swej historii, dzięki którym jest jednym z najlepszych stadionów w NFL. A na przeprowadzenie całej operacji mieli dosłownie 16 miesięcy.

Zaczęło się w 2015 roku, gdy wyburzono znaczną część dolnych trybun wzdłuż pola gry, by stworzyć nowe rzędy bliżej boiska. Udało się przysunąć widzów o 7,6m. Do tego usunięto sektory w górnych narożnikach, by w każdym z nich zrobić miejsce dla ekranów o powierzchni 520 m2 (tak, to łącznie aż 2,1 tys. m2!).

Hard Rock Stadium© Jorge Molina

Dodatkowo, pod ekranami powstały tarasy z miejscami stojącymi i stolikami barowymi. To jedna z nowych ofert dla bogatszych widzów. Jednak bez wątpienia najbardziej widowiskowe nowe pomysły dla bogatych to stworzenie na widowni mini-salonów.

Tak, otwarte loże dla 4 osób przypominają domowy salon. Są tam 4 rozkładane fotele, meble, lodówka, zlew i telewizory. Wszystko po to, by stworzyć wrażenie domowej wygody na stadionie. I sprzedają się dobrze. W sumie Dolphins rozszerzyli ofertę różnych form miejsc premium z 8 do aż 16 rodzajów! Spadła za to pojemność stadionu, który kiedyś mieścił 76 tys. widzów, a dziś oferuje 65 tysięcy miejsc.

Hard Rock Stadium© Miami Dolphins

W drugiej fazie, w 2016 roku, nad stadionem zawisł jeden z najbardziej niesamowitych dachów na świecie. Po pierwsze niesamowita jest jego skala. Na ośmiu potężnych kolumnach (po 2 na narożnik) zawisło łącznie 17 tys. ton stali i powierzchnia aż 58 tys. m2 czynią go jednym z największych na świecie, a do tego nad całością górują cztery ostre iglice ze szczytem na wysokości 109 metrów.

Teraz najbardziej niesamowita część. Przypomnijmy: na każdy etap wykonawca miał tylko po 8 miesięcy. Czyli całkowita przebudowa trybun w 8 i dach w kolejnych 8 miesięcy. Tyle trwają przerwy między sezonami NFL, a Dolphins musieli grać u siebie. W połączeniu ze skalą tak krótki czas realizacji to naprawdę nie lada wyczyn! Przy tym czasie można wybaczyć, że prace pochłonęły 550 mln $ (2 mld zł!), zwłaszcza że były finansowane prywatnie.

Hard Rock Stadium

Reklama