Holandia: Utrecht dołącza do fali słonecznych stadionów

źródło: DeSolarStore.nl / własne; autor: michał

Holandia: Utrecht dołącza do fali słonecznych stadionów Stadion Galgenwaard już w tym roku zostanie pokryty elektrownią słoneczną zdolną zasilać ok. 300 domów. Operator właśnie podpisał umowę na montaż 3400 baterii.

Reklama

Holenderski operator elektrowni słonecznych Solar Store poinformował, że podpisał porozumienie z operatorem jednego z ważniejszych stadionów Holandii. Stadion Galgenwaard w Utrechcie otrzyma system 3400 baterii marki LG, dzięki którym odda do sieci energetycznej 817 tys. kWh rocznie. To równowartość zużycia energii przez ok. 300 domów.

Stadion Galgenwaard

Inwestycja ma gwarancję na 15 lat i należy do największych tego rodzaju projektów w Holandii, ustępując jedynie Amsterdam Arenie. W ostatnich trzech latach tamtejsze stadiony zdecydowanie zwróciły się „w stronę słońca”, ponieważ pozwala to optymalizować koszty funkcjonowania obiektu, a baterie słoneczne pomagają ograniczać zapotrzebowanie na prąd z tzw. „brudnych” źródeł.

W tej chwili krajowym liderem jest Amsterdam Arena (4200 indywidualnych baterii), drugi największy system będzie miał Utrecht, trzeci jest na haskim Kyocera Stadionie (2900), dalej Rat Verlegh Stadion w Bredzie (2600), AFAS Stadion w Alkmaar (1725), Nordlease Stadion (1092). W kolejce jest też Zwolle, gdzie ma powstać instalacja z ok. 2000 indywidualnymi bateriami.

Oczywiście systemy na każdym ze stadionów różnią się między sobą, ale idea jest wszędzie ta sama: tańsze utrzymanie stadionów i zmniejszenie emisji CO2. Według danych producentów tylko te wymienione stadiony (nie licząc Zwolle) zapewnią rocznie prąd dla 1245 domów. Trzeba jednak pamiętać, że wyprodukowana przez systemy na dachach energia nie równoważy ilości prądu zużywanego przez stadiony…

Reklama