Holandia: Haga goni Amsterdam w energii słonecznej

źródło: własne | MK

Holandia: Haga goni Amsterdam w energii słonecznej Kyocera Stadion właśnie stał się drugim stadionem w Holandii pod względem produkcji energii słonecznej. Elektrownia na dachu wyprodukuje połowę prądu zużywanego przez ADO Den Haag.

Reklama

Zakończył się montaż baterii słonecznych na dachu Kyocera Stadion w Hadze. To rzadki przypadek, w którym sponsor nazwy stadionu sam wyprodukował panele fotowoltaiczne. Na dachu każdej z czterech trybun pojawiło się łącznie 2900 pojedynczych paneli.

Wielka elektrownia słoneczna na dachu jest drugą co do wielkości w Holandii i ustępuje tylko dużo większej Amsterdam Arenie. Ten stadion ma 4200 paneli, ale też dysponuje znacznie większą powierzchnią dachu do zagospodarowania.

Do największych stadionowych elektrowni na świecie jeszcze sporo brakuje (w Kaohsiung jest 8444 pojedynczych ogniw), ale wynik i tak jest imponujący. Łączna produkcja w Hadze powinna wynieść 600 000 kWh, czyli ok. połowy prądu zużywanego w ciągu roku przez ADO Den Haag.

Instalacja jest częścią projektu, dzięki któremu Haga w 2040 roku ma mieć zerowy bilans emisji dwutlenku węgla do atmosfery, korzystając w dużej mierze z odnawialnej i czystej energii.

Kyocera Stadion

Kyocera Stadion

Reklama