Nowy projekt i budowa: Prosto znad Morza Czarnego

źródło: własne | MK

Nowy projekt i budowa: Prosto znad Morza Czarnego To będzie jeden z najlepszych stadionów w Bułgarii, może nawet najlepszy. Długo nie mógł oderwać się od ziemi, ale wreszcie budowa idzie sprawnie. Możecie ją dziś zobaczyć u nas, a do tego wizualizacje koncepcji.

Reklama

Historia nowego reprezentacyjnego stadionu w Warnie sięga 2006 roku, gdy zaprezentowano imponującą koncepcję, przypominającą nieco koloński RheinEnergie Stadion. Jako miejsce wyznaczono teren dawnego Stadionu Varna, a nowa arena miała spełniać wymogi Kategorii Elite UEFA (dziś Kat. 4).

Stadion Varna

Miały być cztery poziomy podziemnego parkingu, kaskadowy plac przed obiektem i rozmaite funkcje komercyjne, wliczając hotel, restauracje czy biura. To wszystko wpisane w naturalny krajobraz, zgodnie z poziomem gruntu rosnącym na północ.

Stadion Varna© Sport Complex Varna

Tamtego planu nie udało się nigdy zrealizować pomimo oczyszczenia części działki w 2008. Na szczęście nieco uszczuplony stadion przeszedł wreszcie do realizacji w 2015 roku. Również symetryczny, w takim samym układzie przestrzennym jak w 2006 i z podobnymi założeniami. Ale już nie z widownią na 30 tysięcy, lecz 22 tys. (choć z opcją powiększenia do 28 tys. w przyszłości). Z trzema zadaszonymi trybunami zamiast czterech, z dwoma poziomami parkingu podziemnego zamiast czterech (łącznie 1500 aut).

Stadion Varna© Sport Complex Varna

Stadion jest finansowany ze środków prywatno-publicznych. Miasto Warna posiada 35% udziałów w spółce Varna Sport Complex, do której wniosło ok. 15,4 ha gruntów publicznych w miejscu dawnego centralnego stadionu. Większość akcji (65%) ma spółka Chemimport, a budowa jest realizowana częściowo ze sprzedaży terenów w bezpośrednim sąsiedztwie areny.

Stadion Varna© Sport Complex Varna

Prace ruszyły na nowo w 2015 roku i szacuje się, że stan surowy trybun uda się zamknąć przed końcem 2017 roku. Reszta prac zajmie ok. rok dłużej, by na początku 2019 można było otworzyć stadion dla lokalnego klubu Cherno More. Cała inwestycja powinna pochłonąć ok. 70-75 mln lewów, czyli 160-170 mln zł. Od dziś możecie oglądać zdjęcia z niej dzięki pomocy profilu Искам нов стадион за Варна!

Stadion Varna© Искам нов стадион за Варна

Reklama