Niemcy: Wreszcie przetarg na stadion w Karlsruhe

źródło: własne | MK

Niemcy: Wreszcie przetarg na stadion w Karlsruhe Do końca 2017 poznamy wykonawcę nowego stadionu dla 35 tys. widzów. Rozbiórka Wildparkstadionu i budowa następcy może zacząć się w 2018 roku.

Reklama

Już ponad dwa lata minęły od chwili ustalenia, że lepiej zburzyć i budować od zera niż próbować ratować wysłużony Wildparkstadion. Dziś kibice Karlsruher SC wreszcie mogą cieszyć się z międzynarodowego przetargu na projekt i budowę nowego. Niestety, procedura będzie złożona i potrwa długo.

WildparkstadionFot: Sven Scharr

Firmy i konsorcja z całej Europy najpierw są zaproszone do przedstawienia swojego dorobku, by ubiegać się o dopuszczenie do postępowania do 23 stycznia. Trzeba mieć w dorobku co najmniej jeden stadion na 15 tys. widzów (w tym nie mniej niż 3 tys. krzesełek), a to może otwierać drzwi niektórym polskim firmom.

Do 22 lutego miasto Karlsruhe chce wytypować 3-6 finalistów, których zaprosi do kolejnej fazy. Z kolei do lata oferenci mają przedstawić swoje propozycje nowego stadionu. Później czekają ich negocjacje z samorządem i do końca 2017 roku powinniśmy dowiedzieć się, kto zaprojektuje, a następnie zbuduje nową arenę piłkarską dla 35 tys. widzów.

Ciekawie rozłożone są kryteria w przetargu. Cena to 45% oceny, funkcjonalność 35%, jakość architektury 17,5%, a na końcu ekologia i zrównoważony rozwój – 7,5%.

Zakładając ukończenie przetargu zgodnie z terminem, można spodziewać się rozpoczęcia prac w 2018 roku. Ich termin będzie zależny od ustaleń ze zwycięzcą przetargu. Całkowita wartość kontraktu nie może przekroczyć 76,8 mln € (342 mln zł).

Reklama