Turkmenistan: Stadion z głową konia prawie gotowy

źródło: własne | MK

Turkmenistan: Stadion z głową konia prawie gotowy Zobaczcie niesamowite ujęcia z Aszchabadu, gdzie właśnie kończą się prace nad wielką głową konia. Będzie ona najwyższym punktem stadionu olimpijskiego.

Reklama

Zgodnie z informacjami z lutego tego roku, nowy narodowy stadion Turkmenistanu powinien być gotowy do końca 2016 roku. Spoglądając na zaplecze trybun rzeczywiście można odnieść takie wrażenie: loże, kluby biznesowe, biura i infrastruktura sportowa (w tym szatnie i pomieszczenia treningowe dla lekkoatletów) – to wszystko jest już wykonane.

Podobnie jest z elewacją zewnętrzną, na której wisi już nawet wielki telebim z licznikiem, odliczającym dni do rozpoczęcia Azjatyckich Igrzysk Sportów Walki i Sportów Halowych (AIMAG) 2017. Pierwszy wielki turniej międzynarodowy w historii Turkmenistanu rozpocznie się za dokładnie 293 dni.

AIMAG 2017 nie wymaga co prawda wielkiego stadionu olimpijskiego, ale władze Turkmenistanu zleciły całkowitą przebudowę centralnego ośrodka sportowego, a więc i głównego stadionu - poniżej zestawienie zdjęć satelitarnych z 2013 i 2016 roku. Na trybunach są już zielone krzesełka (docelowo ok. 45 tys.) z powszechnym lokalnie symbolem ośmioramiennej gwiazdy, ale nie ma ich w jednym miejscu.

Ashgabat Olympic Stadium

To północny łuk, nad którym wciąż powstaje najbardziej widowiskowy element stadionu, wielka szyja i głowa konia. To najwyższy punkt stadionu, na wysokości 82 metrów. Zwierzęcy motyw nie jest przypadkowy, ponieważ ten stepowy kraj ma konia (podobnie jak wspomniana ośmioramienną gwiazdę) w swoim herbie i jest z tych zwierząt znany na całym świecie.

Wydaje się mało prawdopodobne, by udało się ukończyć prace w tym roku, ale nawet nieznaczne przesunięcie terminu na początek 2017 nie będzie miało znaczenia. Obiekt ze swoimi wielkimi trybunami nie będzie potrzebny aż do otwarcia Igrzysk 14 września 2017. Poniżej prezentujemy aktualne zdjęcia z budowy, dzięki uprzejmości głównego wykonawcy, firmy Polimeks.

Ashgabat Olympic Stadium© Polimeks

Ashgabat Olympic Stadium© Polimeks

Ashgabat Olympic Stadium© Polimeks

Ashgabat Olympic Stadium© Polimeks

Ashgabat Olympic Stadium© Polimeks

Ashgabat Olympic Stadium© Polimeks

 

 

 

 

Reklama