Anglia: Kibice Oxford United przejmą stadion?

źródło: BBC.com; autor: michał

Anglia: Kibice Oxford United przejmą stadion? Udało się w walijskim Wrexham, może się też udać w Oksfordzie. Fani ze stowarzyszenia OxVox rozpoczęli rozmowy nad przejęciem stadionu od aktualnego właściciela.

Reklama

Oxford United jest w rzadkiej w Anglii sytuacji. W kraju, gdzie stadiony są własnością klubów lub samorządów, ich obiekt (Kassam Stadium) jest w posiadaniu osoby trzeciej – byłego właściciela Firoza Kassama. Relacje z dawnym inwestorem były przez lata trudne, warto wspomnieć choćby o wywalczeniu przez kibiców ochrony prawnej dla stadionu w 2013. Stowarzyszenie kibiców OxVox zapewniło sobie wtedy prawo pierwokupu, gdyby Kassam wystawił stadion na sprzedaż.

Teraz OxVox idą o krok dalej. Chcą po prostu przejąć Kassam Stadium od Firoza Kassama, by ich klub mógł nim zarządzać bez pośrednictwa i opłat. Wcześniej próbował to zrobić sam Oxford United, ale właściciel areny odrzucił dwie oferty kupna, a na trzecią dotąd nie odpowiedział.

Kassam Stadium

Dziś, gdy United wywalczyli awans do League 1 i trzy trybuny to dla nich za mało, wreszcie są podstawy do optymizmu. Firoz Kassam nie tylko potwierdził, że zaczął rozmowy z kibicami, ale również, że podziela ich cele. – Miło mi potwierdzić opinię, po rozmowach z OxVox, że stadion powinien przejść we władanie społeczne, by zabezpieczyć korzystną przyszłość dla klubu i jego społeczności – powiedział Kassam cytowany przez BBC.

Na razie rozmowy są na wczesnym etapie, ale idą w dobrym kierunku. Doraźnie Oxford United powiększa widownię o 735 miejsc poprzez budowę tymczasowej trybuny za jedyną wolną bramką (zachód). Dzięki niej w kolejnych meczach sezonu 2016/17 będzie można wpuścić 13 235 widzów.

Reklama