Anglia: Kibice Oxford United wywalczyli ochronę prawną stadionu

źródło: BBC.co.uk; autor: michał

Anglia: Kibice Oxford United wywalczyli ochronę prawną stadionu To pierwszy przypadek w historii, kiedy stowarzyszenie kibiców zdołało zabezpieczyć przyszłość swojego stadionu. Teraz w ślady grupy OxVox chcą iść kibice Liverpoolu i Manchesteru United – pisze BBC.

Reklama

W Anglii stadiony to bardzo łakomy kąsek, ponieważ gruntów jest jak na lekarstwo, a zwłaszcza takich dla inwestycji o wielkiej powierzchni. Dlatego często słychać o sprzedaży stadionów sieciom supermarketów i wyprowadzkach klubów z ich historycznych lokalizacji na rzecz nowych, znacznie gorszych.

Od teraz sprawy mają się jednak zmienić. Po raz pierwszy udało się bowiem zapewnić prawną ochronę stadionu. Kibice Oxford United skupieni wokół stowarzyszenia OxVox skorzystali z ustawy o lokalizmie i zgłosili Kassam Stadium jako obiekt o "dużej wartości społecznej". Głosami radnych wniosek został przyjęty.

Co to oznacza? Że decyzje odnośnie przyszłości stadionu muszą być podejmowane za wiedzą kibiców. Np. jeśli pojawi się kupiec, a aktualny właściciel (w tym przypadku Firoka Group) zechce obiekt sprzedać, kibice otrzymają pół roku na zgłoszenie kontrpropozycji, jeśli pierwszą ofertę uznają za zagrażającą klubowi.

Dla OxVox to bardzo komfortowa sytuacja, ponieważ właścicielem stadionu jest spółka należąca do Firoza Kassama, byłego właściciela klubu. Ponieważ ten nie prowadzi już United, mógłby nie zabezpieczyć interesu klubu i jego kibiców, decydując o odsprzedaży zewnętrznej firmie pod np. hipermarket czy galerię handlową.

Sukces OxVox to bardzo ważna wiadomość dla innych stowarzyszeń kibiców. Jak informuje organizacja Supporters Direct, już w tej chwili starania o podobne zabezpieczenie rozpoczęły stowarzyszenia Manchesteru United (MUST) oraz Liverpoolu (Spirit of Shankly).

Reklama