Korea Północna: Malejąca duma Kima

źródło: własne | MK; autor: michał

Korea Północna: Malejąca duma Kima Kim Dzong Un testuje rakiety, a my sprawdziliśmy prawdziwą pojemność jego wielkiej dumy – stadionu Rungrado. 150 tysięcy miejsc? Nic z tych rzeczy!

Reklama

Ten temat wisiał nad nami od 2014 roku. Wtedy właśnie siły wojskowe Korei Północnej dokonały gruntownej modernizacji stadionu May Day na wyspie Rungrado. Oficjalnie do dziś największy stadion świata ma 150 tysięcy miejsc, czyli tyle, ile w chwili otwarcia w 1989. Ale z naciskiem na „oficjalnie”, bo w ramach prac przeprowadzono kompletną wymianę siedzisk.

Rungrado May Day Stadium

Dla nas było jasne, że nie da się zamienić ławek na krzesełka i zachować identycznej pojemności. Żeby była jasność – w chwili modernizacji w 2014 Rungrado miał już plastikowe krzesełka na dolnym poziomie, ale na górze wciąż były ławki. Co ciekawe, krzesełka na dolnym poziomie instalowano w poprzedniej dekadzie i „dziwnym trafem” też nie zmieniły pojemności ze 150 tysięcy na niższą.

Policzyliśmy, ktoś musiał

Dlatego postanowiliśmy powiedzieć „sprawdzam”. Możecie pytać, jak bardzo trzeba nie mieć życia, żeby ręcznie liczyć krzesełka na największym stadionie świata? Też zadawaliśmy sobie to pytanie, zwłaszcza tracąc nadzieję przy niektórych sektorach. Rungrado ma bowiem pewną ciekawą cechę: nawet jeśli trybuny wydają się regularne, to każdy jeden sektor jest inny i ma inną liczbę miejsc…

Rungrado May Day Stadium

Długo każemy Wam czekać na podanie prawdziwej pojemności, prawda? Ale nam liczenie zajęło cały dzień, wytrzymajcie. Jeszcze tylko wyjaśnienie, że nasza pojemność na pewno nie jest idealnie poprawna. Bazowaliśmy na zdjęciach, a brakowało nam dokładnych zbliżeń na część sektorów czy wglądu do pomieszczeń z widokiem na boisko, dlatego musieliśmy szacować i zaokrąglać. To powiedziawszy, dajemy naszemu pomiarowi granicę błędu na poziomie 2-5 tysięcy miejsc i jeśli pojawią się lepsze materiały, chętnie skorzystamy przy ustaleniu dokładniejszej liczby.

To wciąż największy stadion świata, ale…

Licznik, uwzględniając sektory prasowe i VIP, stanął przed granicą 114 tysięcy fotelików i taką właśnie pojemność Rungrado May Day Stadium będzie u nas miał od tej pory. Jeśli władze Korei Północnej chcą nas poprawić, jesteśmy otwarci. Ale na propagandowe 150 tysięcy nabrać się już nie damy.

Z pojemnością 114 tys. miejsc Rungrado wciąż jest największym stadionem świata, ale trzeba przyznać, że po raz pierwszy w historii jego przewaga nad konkurencją z USA jest naprawdę niewielka. To niespełna 6,4 tysiąca więcej niż Michigan Stadium w Ann Arbor i 7,4 tys. więcej niż Beaver Stadium w University Park.

W najbliższych latach nie jest planowana rozbudowa Michigan Stadium, a Beaver Stadium ma być wręcz pomniejszony ze 106,5 do ok. 100 tysięcy. Czy to oznacza, że Pyongyang zachowa prymat w kategorii największych stadionów świata?

Niekoniecznie. W maju tego roku University of Texas zdradził, że zamierza rozbudować Darrell K. Royal Texas Memorial Stadium. Na razie nie ma informacji o ile, ale zarys planu (poniżej) i wcześniejsze zapowiedzi pozwalają liczyć na pojemność końcową rzędu 120-125 tysięcy miejsc! Czyli Korea Północna może stracić prestiż na rzecz Teksasu, gdzie – jak mawiają Amerykanie – wszystko jest po prostu większe…

Rungrado May Day Stadium

Reklama