Zabrze: Rodzi się muzeum sportu na Arenie Zabrze

źródło: PAP / własne | MK; autor: michał

Zabrze: Rodzi się muzeum sportu na Arenie Zabrze Jeszcze nie znamy ostatecznego kształtu, ale na pewno będzie duże. Muzeum Zabrzańskiego Sportu nie ograniczy się jednak tylko do Górnika czy wyłącznie do futbolu.

Reklama

Arena Zabrze to stadion stricte piłkarski, nie ma już śladu po dawnej bieżni lekkoatletycznej. Ale historii związanych z tym obiektem nie brakuje. Pamiętny patronat Adolfa Hitlera i swastyka na zachodniej fasadzie – to jedna z wielu, których będzie można szukać w Muzeum Zabrzańskiego Sportu.

Placówka będzie oddziałem Muzeum Miejskiego w Zabrzu i jej stała ekspozycja właśnie się rodzi. Przez cały czas przeszukiwane są archiwa, odbywają się też publiczne zbiórki potencjalnych eksponatów, bo i miejsca do ich zaprezentowania będzie sporo. Galeria znajdzie się w przyziemiu Areny Zabrze i zaoferuje odwiedzającym 1600 m2.

Muzeum pod trybunami zapowiadano na nowym stadionie długo przed rozpoczęciem budowy, jeszcze w 2008 roku. Wcześniej było jednak awizowane jako muzeum Górnika. Tymczasem różne sekcje tego klubu będą tylko elementem znacznie większej historii o sporcie w Zabrzu, wliczając m.in. szybownictwo.

Reklama