Minneapolis: Drzwi jak rozsuwany dach

źródło: DailyNorseman.com

Minneapolis: Drzwi jak rozsuwany dach Największe z pięciu skrzydeł drzwiowych na US Bank Stadium ma prawie 500m2. Dlatego największe szklane wrota świata będą działały na zasadzie rozsuwanego dachu: muszą być otwarte lub zamknięte przed meczem, nie w trakcie.

Reklama

Już pod koniec tego lata oficjalnie ruszy pierwszy sezon NFL na US Bank Stadium. Będzie to też pierwszy w historii przypadek, w którym wobec drzwi zostanie zastosowana procedura typowa dla rozsuwanego zadaszenia. Gospodarze, Minnesota Vikings, będą musieli na 90 minut przed meczem zdecydować, czy zamknąć je, czy zostawić otwarte.

Powodem jest ogromny rozmiar wrót. Każde z pięciu skrzydeł ma szerokość 17 metrów i wysokość od 23 do 29 metrów. Łącznie więc powierzchnia do otwarcia/zamknięcia to ok. 2200 m2! To największe w swoim rodzaju drzwi świata. A że poza wrotami stadion jest kryty z każdej strony, ich zamykanie i otwieranie będzie miało wpływ na warunki gry dla futbolistów.

US Bank Stadium to najdroższy stadion otwierany w tym roku w USA, z budżetem sięgającym 1,1 mld $ (4,4 mld zł). Ponieważ pogoda w Minneapolis jest bardzo surowa jak na amerykańskie warunki, stadion zbudowano ze stałym dachem i w pełni zabudowanymi fasadami. Zastosowano jednak ogromne przeszklenia (w sumie ok. 40 000 m2) i otwierane wrota, by stworzyć wrażenie otwartości dla ponad 66 tysięcy widzów.

US Bank Stadium

US Bank Stadium

US Bank Stadium

Reklama