Waszyngton: Oto plany na zastąpienie RFK Stadium

źródło: greatergreaterwashington.org; autor: michał

Waszyngton: Oto plany na zastąpienie RFK Stadium Istniejący od 55 lat RFK Stadium w Waszyngtonie przestanie istnieć. Co go zastąpi? Albo nowy stadion, albo hala. Za to na pewno powstanie wielki kompleks parkowy.

Reklama

W tym tygodniu odbyła się pierwsza prezentacja nowych planów dla terenów na wschodzie Waszyngtonu, nad brzegami rzeki Anacostia. Od poniedziałku władze miejskie czekają na komentarze mieszkańców w konsultacjach społecznych.

Na pewno nie ma mowy o zachowaniu starzejącego się RFK Stadium. Architektonicznie wciąż jest ciekawy, jednak widownia jest źle zaprojektowana, a po przeprowadzce DC United na nowy stadion w Buzzard Point nie będzie tu miał kto grać.

RFK Stadium

Dlatego są trzy opcje na rozwój terenów. Pierwsza to budowa stadionu NFL dla Washington Redskins. Jednak samorząd domaga się, by zespół zmienił nazwę, jeśli chce ponownie osiedlić się na terenie Waszyngtonu. Drugi wariant to arena wielofunkcyjna dla 20 tysięcy osób. Trzecim jest brak jednego dominującego obiektu, za to rozlokowanie w okolicy różnych funkcji rekreacyjno-społecznych.

Co istotne, nie można tu zbudować mieszkań czy hoteli, ponieważ miasto wynajmuje ten teren od rządu USA i plan zagospodarowania jest narzucony odgórnie. Stadion czy hala, nawet z rozbudowanymi funkcjami komercyjnymi, nie budziłyby zastrzeżeń. Ważne, by dominowało zagospodarowanie rekreacyjne dla mieszkańców. Miasto zaproponowało dwa układy przestrzenne dla proponowanego zespołu budynków.

Wariant 1 – z północy na południe

W tej wersji stadion (lub hala) miałby stanąć na wspólnym podwyższeniu z innymi budynkami, tworząc zwarty kompleks biegnący z północy na południe. W nim znalazłyby się park wodny, stadion treningowy, centrum rozrywki rodzinnej i rozliczne mniejsze przestrzenie dla mieszkańców, głównie na nabrzeżu Anacostii.

RFK Stadium

Najważniejsza zmiana z punktu widzenia mieszkańców to kompletna przebudowa układu drogowego. Dziś aleje mają nieregularny układ i zbiegają się w kierunku centrum. Według nowej wizji byłyby bardziej uporządkowane, prostopadłe.

RFK Stadium

Wariant 2 – szukając symetrii

Dzisiejszy RFK Stadium stoi na głównej osi krajobrazowej miasta, tej samej co Kapitol. W drugim wariancie przedłużeniem tej osi byłby długi park/deptak, a po jego stronie znalazłyby się najważniejsze funkcje. W tej propozycji miejsca na stadion jest niewiele – musiałby leżeć na osi wschód-zachód. Dlatego drugi wariant premiuje mniejsze budynki.

RFK Stadium

RFK Stadium

Reklama