Nowy projekt: Olimpijczyk z Sydney straci bieżnię?

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Olimpijczyk z Sydney straci bieżnię? W Australii wciąż ważą się losy przyszłości stadionów w Sydney. Rząd zapewnił ogromne pieniądze, teraz trzeba je rozdzielić. W tym tygodniu pojawił się nowy plan przebudowy olimpijskiego ANZ Stadium.

Reklama

Jak pisaliśmy w 2015 roku, rząd stanu Nowa Południowa Walia zatwierdził ogromną kwotę 1,6 mld $ (4,6 mld zł) na nowe stadiony w metropolii Sydney. Plan zakłada funkcjonowanie trzech obiektów: największy byłby ANZ Stadium, drugi w kolejności zupełnie nowy stadion w Moore Park (po zburzeniu Allianz Stadium), a trzeci nowy stadion w Parramacie.

ANZ Stadium© Rhys Pope

Pojemnościowo byłyby to przedziały ok. 80 tysięcy, 55 tysięcy oraz 30 tys. miejsc. Taki plan przewidywałby, że zdecydowana większość publicznych środków (1,2 mld $) pójdzie na nowy 55-tysięcznik.

Przeciwko takiemu wariantowi protestuje jednak federacja rugby NRL, która jest głównym partnerem władz Nowej Południowej Walii. Plan władz stanowych zakłada, że NRL zapewni aż 65 meczów na wszystkich stadionach rocznie, dzięki czemu będą rentowne. Porozumienie miało zostać zawarte wczoraj.

Jednak NRL, w porozumieniu z reprezentowanymi przez siebie klubami, lobbuje za zmianą planu. Kluczową rolę miałby w nim pełnić nie nowy 55-tysięcznik, ale przebudowa ANZ Stadium w stadion dostosowany wyłącznie do piłki nożnej i rugby. Taki projekt kosztowałby 700 mln $ i gwarantowałby widownię rzędu 75 tys. widzów, z rozsuwanym dachem. Biznesowo to lepsze rozwiązanie, a zamiast nowego 55-tysięcznika można by przebudować istniejący Allianz Stadium.

ANZ Stadium

Sytuacja wciąż jest niepewna, negocjacje mają potrwać „kilka dni dłużej”. Korzystając z okazji dziś prezentujemy Wam nową koncepcję przebudowy ANZ Stadium, opracowaną przez pracownię BVN.

Koncepcja przewiduje zachowanie głównego dachu oraz walcowatych wież prowadzących na trybuny. Same trybuny mają jednak powstać od podstaw w pogłębionej niecce. Tym razem już bez bieżni i bez możliwości organizacji meczów futbolu australijskiego.

Zamiast tego zwarta i stroma widownia dla 75 tys. widzów miałaby oferować optymalne warunki do oglądania spotkań rugby i piłki nożnej. Nowe trybuny byłyby przykryte zmodyfikowanym zadaszeniem za bramkami oraz dachem rozsuwanym (w oparciu o istniejącą konstrukcję).

ANZ Stadium

Reklama