Kaliningrad: Budowa wciąż nie rozpoczęta

źródło: TASS / własne

Kaliningrad: Budowa wciąż nie rozpoczęta W najbliższym czasie powinny ruszyć długo wyczekiwane prace budowlane w Kaliningradzie, ostatnim mieście Mistrzostw 2018 ze stadionem tylko na makiecie.

Reklama

Ogrodzenie, podprowadzone instalacje, ponowne karczowanie terenu, który już zdążył zarosnąć po pierwszej takiej operacji – to już jest wykonane w Kaliningradzie. 

Tyle że słowo „już” brzmi ironicznie, ponieważ wkrótce minie rok od ostatecznego (!) terminu rozpoczęcia budowy stadionów Mundialu 2018, a w Kaliningradzie poza pracami przygotowawczymi nie wydarzyło się nic.

Stadion Kaliningrad

Do turnieju zostało dosłownie 2 lata i 7 miesięcy, a najbardziej zachodnie rosyjskie miasto nie zaczęło nawet kłaść fundamentów pod stadion. We wrześniu pisaliśmy o ceremonialnym rozpoczęciu prac i faktycznie maszyny zawitały na terenie budowy, ale tylko do potrzeb palowania, które poprzedzają wylewanie fundamentów.

Stadion Kaliningrad

Mimo wszystko stadion, bardzo prosty w konstrukcji, ma być gotowy zgodnie z wymogami FIFA, w ciągu zaledwie dwóch lat (otwarcie na początku 2017).

Jego cena jest ustalona na poziomie 18 mld rubli (1,1 mld zł), a więc o pół miliarda więcej niż miało być jeszcze we wrześniu. Jednak sądząc po wypowiedziach gubernatora Kaliningradu Nikołaja Cukanowa ten budżet wcale nie jest zamknięty.

Szacowany budżet to 18 miliardów, może troszkę więcej. Będziemy się starali zwiększyć użycie rosyjskich podzespołów podczas budowy – powiedział Cukanow w najnowszej rozmowie z TASS.

Stadion Kaliningrad

Reklama