Nowe stadiony: Jedenastka dla Niepodległej!

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: Jedenastka dla Niepodległej! Przy okazji Święta Niepodległości w naszej bazie znalazło się 11 polskich stadionów, których dotąd nie pokazywaliśmy!

Reklama

Jedenastka dla Niepodległej!

 

Stadion MOSiR, Łódź (5700)

Jedenastka dla Niepodległej!© Bartek Kuśmierz

Nowy stadion dla łódzkiego ŁKS-u powstaje na raty. Powstały w 2011 roku projekt miasto pozyskało przy okazji nieudanego podejścia do partnerstwa publiczno-prywatnego i na podstawie tej dokumentacji postanowiło wdrożyć plan budowy. Lokalizacja to teren bezpośrednio na północ od dotychczasowego stadionu i w sąsiedztwie Atlas Areny.

Docelowo obiekt będzie mógł pomieścić ponad 20 tysięcy widzów, jednak w pierwszej fazie (lata 2013-2015) powstała jedynie główna trybuna dla prawie 6 tys. widzów. Inwestycja pochłonęła ponad 90 mln zł, co wzbudziło kontrowersje, jednak już z jedną trybuną stadion ma szerokie zaplecze i pojemność gwarantującą spełnienie wymogów najwyższej klasy rozgrywkowej.

W trakcie realizacji ŁKS upadł i został odtworzony, przez co zapotrzebowanie na stadion z pierwotnych planów (16-21 tys.) przestało obowiązywać. Według zapewnień miasta rozwój klubu i powrót do wyższych lig zaowocuje budową kolejnych trybun.

 

Stadion ZOS Bałtyk, Koszalin (4000)

Jedenastka dla Niepodległej!© Jörg Pochert

Najstarszy i najbardziej centralnie położony stadion Koszalina leży nad Dzierżęcinką i powstał w 1935 roku. Niestety, wojna szybko przerwała jego funkcjonowanie i dopiero po zakończeniu konfliktu w 1945 wznowiono rozgrywki. Remont obiektu zakończył się w 1946.

Do dziś istnieje w wyjściowym kształcie z niskimi nasypowymi trybunami. Wyjątek stanowi ta główna po zachodniej stronie, podwyższona (z infrastrukturą na zapleczu) i żelbetowa. Nie doczekała się za to zadaszenia, za to w 2010 skromne przekrycie pojawiło się po wschodniej stronie.

 

Stadion Koszarawy, Żywiec (2500)

Jedenastka dla Niepodległej!© Adam Szyszka

Choć grający tu klub nosi nazwę Koszarawa, to stadion nie leży nad wodami tej rzeki, lecz w pobliżu Soły. To najważniejszy obiekt sportowy po wschodnim brzegu rzeki, oferujący w sumie ok. 2,5 tys. miejsc na dwóch trybunach wzdłuż boiska. Kryta główna na zachodzie dysponuje 700 krzesełkami, w większości krytymi.

 

Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka, Szczecin (1638)

Jedenastka dla Niepodległej!© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Główny lekkoatletyczny stadion Szczecina powstał na zachodzie miasta w 2002 roku. Dysponuje jedną trybuną z pełnym zadaszeniem i bogatym zapleczem. Pole gry ze sztucznym oświetleniem otrzymało certyfikat IAAF. Gospodarzem jest miejski klub lekkoatletyczny MKL Szczecin.

 

Stadion OSiR, Ząbkowice Śląskie (1266)

Jedenastka dla Niepodległej!© Paweł Borkowski

Stadion Miejski w Ząbkowicach Śląskich jest wpisany w nieckę o kształcie litery U. Zachodni koniec jest otwarty, podczas gdy na południowym zboczu niecki znajduje się jedyna trybuna, wyposażona w 1266 miejsc siedzących. Obok dostępna jest też strzelnica, korty tenisowe i boisko treningowe.

 

Stadion WSKFiT, Pruszków (1056)

Jedenastka dla Niepodległej!© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Stadion Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Sportu znajduje się na zachodzie Pruszkowa, przy linii kolejowej. Do 2005 roku obiekt dysponował jedynie naturalnym boiskiem i szutrową bieżnią, jednak później powstała nowoczesna infrastruktura: bieżnia tartanowa, syntetyczna murawa i trybuna po zachodniej stronie dla ponad tysiąca widzów.

 

Stadion Szombierek, Bytom (1000)

Jedenastka dla Niepodległej!© Bartłomiej Kopczyński

To jeden z dwóch kluczowych stadionów Bytomia, zbudowany przez kopalnię Szombierki w 1968 roku. Piękne czasy dla polskiego węgla kamiennego zaowocowały ogromnym stadionem na ok. 30 tys. miejsc sfinansowanym właśnie przez Szombierki. Z obiektu korzystał dzielnicowy klub o tej samej nazwie, który w 1980 sięgnął po mistrzostwo Polski.

Niestety, tak jak zamknięta dziś kopalnia, tak i stadion w latach 90. zaczął popadać w ruinę. Podobnie było z klubem piłkarskim, który ostatecznie w 2007 wycofał drużynę seniorów z rozgrywek (dziś znów w grze). W tym samym okresie niszczejący stadion po zamkniętej od dawna kopalni przejęło miasto i w 2009 przeprowadzono pierwszą dużą modernizację od lat.

Niszczejący dach nad częścią trybun znikł, a jedynie centralna część głównej trybuny została gruntownie odnowiona. Dzisiejsza pojemność to zaledwie tysiąc miejsc. Jest potencjał na powiększenie, jednak do renowacji nadaje się zaledwie 7 z 23 sektorów. Pozostałe zarosły roślinnością i wymagałyby dużych nakładów.

 

Stadion Miejski, Trzemeszno (1000)

Jedenastka dla Niepodległej!© OSiR Trzemeszno

Piłkarsko-lekkoatletyczny stadion w wielkopolskim Trzemesznie znajduje się na południowym skraju miasta i dysponuje dwiema trybunami. Na południu stoi główna, oferująca 600 zadaszonych miejsc siedzących i pawilon z zapleczem sportowym. Na północy stoją trzy niewielkie sektory odkryte.

 

Stadion Cartusii, Kartuzy (1000)

Jedenastka dla Niepodległej!© Bartosz Bartkowiak

Miejski stadion w Kartuzach powstał w 1935 roku jako wielofunkcyjny zespół z bieżnią kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki i koszykówki oraz innymi funkcjami towarzyszącymi. Dziś jest wykorzystywany przede wszystkim do futbolu. Widownia jest zlokalizowana na południu i północy obiektu.

 

Stadion MKS Pogoń, Miechów (1000)

Jedenastka dla Niepodległej!© Bartłomiej Kopczyński

Miejski stadion sportowy znajduje się na wschodzie Miechowa i oferuje ok. tysiąca miejsc dla widzów po zachodniej stronie boiska. Nasypy powstały również po wschodniej stronie, ale nie ma tam betonowych stopnic. Po instalacji krzesełek dom Pogoni Miechów dysponuje 264 miejscami siedzącymi.

 

Stadion Miejski, Skalbmierz (400)

Jedenastka dla Niepodległej!© Bartłomiej Kopczyński

Skalbmierski stadion leży na uboczu miasta i posiada jedną trybunę na 400 osób, w pełni krytą. Stoi na północy boiska, podczas gdy na południu znajduje się rozbudowany w 2013 roku pawilon sportowy, będący zapleczem dla obiektu.

Reklama